Koncert odbył się w cerkwi greckokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu, w której, jako muzealny obiekt i ośrodek kultu, znajduje się cudowna ikona „Brama Miłosierdzia”, koronowana papieskimi koronami 18 sierpnia 1996 r.
Sanktuarium Maryjne „Myłoserdia Dweri” („Brama Miłosierdzia”) jest głównym ośrodkiem pielgrzymkowym dla wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
Jak poinformował PAP proboszcz tej parafii greckokatolickiej w Jarosławiu ks. Paweł Szady, zespół, który wystąpił w wieczornym koncercie, to uznana i posiadającą ponadstuletnią tradycję Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy. Jej początki sięgają 1918 roku. Jest to jeden z najstarszych zespołów Ukrainy.
- Zespół liczy prawie 60 zawodowych muzyków, którzy wykonują utwory tradycyjne i w stylu tradycyjnym, ale nie stronią też od brawurowych aranżacji współczesnej muzyki ukraińskiej - zauważył ks. Szady.
Bandura to ukraiński ludowy instrument muzyczny, przypominający nieco lutnię, należący do chordofonów, w którym struny szarpie się palcami lub plektronem (specjalne „piórko”). To jeden z symboli Ukrainy, atrybut pieśniarzy wykonujących dumki. W czasach stalinowskich gra na tym instrumencie była zakazana.
Wieczorny koncert kapeli bandurzystów był częścią trasy koncertowej po Polsce, podczas której artyści zbierają fundusze na potrzeby ofiar agresji rosyjskiej i kultury ukraińskiej.
Źródło:
