Jak informuje Karkonoski Park Narodowy powyżej 1200 m n.p.m. w miejscach wywiewania, wysokość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 100-150 cm, w miejscach akumulacji w strefie górnej granicy lasu już 250-350 cm, a w zaspach nawet do 500 cm! Aż tyle może mieć pokrywa śniegu przewianego. N
a stanowisku badawczym w ogródku meteorologicznym na Szrenicy wysokość pokrywy śnieżnej wynosi 136 cm. Na stanowisku badawczym koło źródlisk Kamieńczyka wysokość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 300 cm.
Na Szrenicy, w świetle historycznych pomiarów, rekordowa wysokość pokrywy śnieżnej wyniosła do tej pory 189 cm i było to w roku 1973 (18 grudnia), ponad 180 cm było jeszcze w marcu roku 1988, a więc do historycznych rekordów jeszcze dość dużo brakuje - informuje Krzysztof Krakowski, Kierownik Stacji Bazowej ZMŚP "Karkonosze"
- Trzeba dodać, że Szrenica jest miejscem, z którego śnieg jest wywiewany i rzadko dochodzi do większej akumulacji pokrywy śnieżnej. Ponadto śnieg, który aktualnie w większości tworzy pokrywę śnieżną w Karkonoszach jest lekko przewiany lub puszysty, co powoduje, że będzie bardzo podatny na proces osiadania, który spowoduje zmniejszenie wysokości pokrywy śnieżnej - informuje park narodowy. - Taka redukcja wysokości pokrywy śnieżnej wyłącznie pod wpływem siły ciążenia może sięgać nawet 15 procent pierwotnej wysokości. Dodatkowo w wyniku nagromadzenia się na drzewach dużej ilości szadzi oraz okiści w górach dochodzi do masowych uszkodzeń drzew, łamią się gałęzie czubki drzew lub nawet całe drzewa. Taka sytuacja w strefie górnej granicy lasu jest całkowicie normalna i często obserwowana, natomiast w niższych lokalizacjach jest zjawiskiem rzadkim i powodującym duże straty w lasach gospodarczych w nadleśnictwach - czytamy w informacji przygotowanej przez Karkonoski Park Narodowy.
Źródło: KPN, Krzysztof Krakowski, Kierownik Stacji Bazowej ZMŚP "Karkonosze"
Ty Tubo, Zawsze, Graj, Zniknij - tak by to brzmiało po Polsk...
CZYTAJ TAKŻE:
ZOBACZ TAKŻE: ZIELENIEC - JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH STACJI NARCIARSKICH W POLSCE