W Lublinie o powojennej odbudowie Ukrainy. Zobacz zdjęcia

Anna Paszkowska
Podczas drugiego dnia Samorządowego Kongresu Trójmorza sygnowano umowę o Sieci Regionów Trójmorza
Podczas drugiego dnia Samorządowego Kongresu Trójmorza sygnowano umowę o Sieci Regionów Trójmorza Łukasz Kaczanowski
Trzecia edycja Samorządowego Kongresu Trójmorza dobiegła końca. Tematami przewodnimi drugiego dnia wydarzenia były wyzwania związane z odbudową powojennej Ukrainy, a także bezpieczeństwo energetyczne. Dzisiaj (17 maja) przedstawiciele 15 regionów z państw wchodzących w skład Inicjatywy Trójmorza podpisało umowę o utworzeniu Sieci Regionów Trójmorza.

Premier Mateusz Morawiecki zdalnie otworzył drugi dzień (17 maja) III Samorządowego Kongresu Trójmorza. Podczas swojego wyemitowanego na telebimie wystąpienia szef rządu zaznaczył, że Trójmorze to konieczność w obliczu wojny na Ukrainie wywołanej przez Rosję.

- Nasza inicjatywa powinna odegrać kluczową rolę w powojennej odbudowie Ukrainy. Włączyć ją w europejski system gospodarczy i także zagwarantować nie tylko bezpieczeństwo, ale jeszcze szybszy rozwój ekonomiczny i infrastrukturalny - ocenił Mateusz Morawiecki.

Zwrócił również uwagę, że Inicjatywa Trójmorza to nie tylko nadrabianie zaległości, ale też patrzenie w przyszłość.

- Świadomi stojących przed nami wyzwań planujemy wspólnie pracować nad transformacją energetyczną i energetyką wodorową, nad cyberbezpieczeństwem czy nowymi technologiami. Chcemy rozwiązywać problemy przeszłości, ale również te które dopiero są przed nami - podsumował Morawiecki.

Temat bezpieczeństwa energetycznego kontynuowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła konsekwentną realizację projektów, które zostały zaplanowane w 2015 r.

- Realizujemy duże, ambitne projekty; to na pewno atom, rozwój i stabilizacja odnawialnych źródeł energii, ale również dzielenie się odpowiedzialnością w polityce energetycznej na poziomie lokalnym - powiedziała minister.

Marek Dietl prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych przekazał, że giełda warszawska jest zdecydowanie największą giełdą regionu Trójmorza.

- Prawie dwa razy większą niż giełda austriacka, następnie jest giełda węgierska, czeska i rumuńska. Natomiast w pozostałych krajach Trójmorza ten rynek kapitałowy jest relatywnie mniejszy – stwierdził.

Sieć Regionów Trójmorza

Podczas kongresu została podpisana umowa o Sieci Regionów Trójmorza. Dokument sygnowali przedstawiciele 15 regionów Trójmorza z Polski, Litwy, Słowacji, Węgier. Inicjatywa poszerzyła się też o regiony z Rumunii i Ukrainy. Łącznie do sieci swój akces zgłosiły 22 regiony z sześciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl