W niedzielę 31. rocznica „nocnej zmiany”. W Sejmie spotkanie dotyczące dorobku rządu premiera Jana Olszewskiego

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W sobotę w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się konferencja poświęcona dorobkowi rządu śp. Jana Olszewskiego – pierwszego rządu RP po 1945 roku wybranego w całkowicie wolnych wyborach.

Spotkanie dotyczące dorobku rządu Jana Olszewskiego

Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, ministrowie w rządzie śp. premiera Jana Olszewskiego, w Sali Kolumnowej Sejmu RP zorganizowali publiczne spotkanie i konferencję poświęconą dorobkowi – jak podkreślili – pierwszego powojennego rządu Polski wybranego w wolnych wyborach.

Rocznica o szczególnym znaczeniu

Antoni Macierewicz podkreślił, że ta rocznica dzisiaj ma szczególne znaczenie.

Minister w rządzie Jana Olszewskiego podkreślił, że formacja niepodległościowa dzisiaj jest w podobnym zagrożeniu, jak była przed 31 laty. – To co się wówczas działo, a także to słynne przemówienie Jana Olszewskiego, który przypomniał, że stoi przed nami pytanie „Czyja będzie Polska?”. To pytanie wciąż jest aktualne, wciąż jest oczywiste. Można by rzecz, że jest bardziej klarowne niż 31 lat temu. Można by rzecz, że wielkim osiągnięciem rządu Jana Olszewskiego i tej formacji, która go stworzyła, jest właśnie, że to pytanie, ten problem, wciąż jest aktualny. Polacy nie rezygnują z walki o niepodległość, są gotowi przeciwstawić się wszystkim zagrożeniem: ideowym, propagandowym, politycznym i militarnym – mówił.

Antoni Macierewicz wskazał, że „ta formacja, która stworzyła rząd Jana Olszewskiego, ta formacja do dnia dzisiejszego nie tylko działa, ale tworzy największą partię polityczną w Polsce - Zjednoczoną Prawicę”. – I przecież ta formacja ma pełną świadomość, że to pytanie, to dążenie do tego, by Polska była własnością Polaków, że to pytanie miało nie istnieć, że Polacy mieli się tym nie zajmować, tak miało nie być. Tak miało nie być, bo Okrągły Stół miał stworzyć formację, która na trwałe przekształci Polskę w społeczność będącą częścią wielkiej Europy – dodał.

Macierewicz o wielkości rządu Olszewskiego

Marszałek – senior podkreślił, że Europa miała znaleźć się pod dominacją nowej Rosji. Nowej Rosji nie zdekomunizowanej. – Państwa Europy formalnie miały być niepodległe, rządzone, gospodarczo i społecznie zdominowane przez środowiska pochodzące z aparatu komunistycznego (…) Wielka Europa miała być formacją, o której w 2009 roku na Westerplatte i wywiadzie publikowanym w „Gazecie Wyborcze” mówił… Putin. Mówił ówczesny premier formacji rosyjskiej, mówił człowiek, który dzisiaj - nie ma wątpliwości - jest jednym z największych zbrodniarzy w dziejach Europy – przypomniał, nazywając to największym zagrożeniem XXI wieku.

– Jaka ma być struktura geopolityczna? Federacyjne państwo europejskie kierowane przez Niemcy w sojuszu z Rosją i Chinami, czyli imperium euroazjatyckie. To jest „gwarancja pokoju”, do którego dąży Putin, to jest dążenie do zmiany geopolitycznej świata – podkreślił.

Antoni Macierewicz zauważył, że wielkością rządu Jana Olszewskiego było to, że zdawaliśmy sobie wówczas, przed 31 laty, sprawę i mieliśmy pełną świadomość, że zapobieżenie temu procesowi wymaga zarówno daleko idących zmian społecznych, gospodarczych, geopolitycznych. – Siłą planu sowieckiego były nie tylko potencjał militarny, który został w pewnym stopniu wycofany przez przekierowanie wojsk sowieckich za granicę, lecz siłą kluczową byłą nowa struktura społecznowłasnościowa oparta na agenturze rosyjskiej, oraz administracja i struktura społeczna, polityczne zdominowana przez agenturę. Taki był sens Okrągłego Stołu – dodał.

Program rządu Olszewskiego

Dlatego głównym zadaniem rządu Jana Olszewskiego – jak mówił wiceprezes PiS – było wyzwolenie kraju z gęstej sieci politycznych, wojskowych, gospodarczych i personalnych uzależnień od Związku Sowieckiego i jego spadkobiercy - Federacji Rosyjskiej. – Po drugie, zapewnienie RP trwałych podstaw zewnętrznego bezpieczeństwa, poprzez włącznie jej w struktury NATO i zawarcie sojuszu ze Stanami Zjednoczonych. Po trzecie, przyczynienie się w miarę naszych możliwości do odbudowy i umocnienia niepodległości Ukrainy, Białorusi i państw bałtyckich (…). Włączenie Polski do Wspólnoty Europejskiej na warunkach partnerstwa, z trwałym uregulowaniem stosunków polsko-niemieckich – mówił Macierewicz. Wymienił w tym kontekście także „zablokowanie rozgrabienia własności państwa, przekazanej agenturze”.

– To był program Jana Olszewskiego (…) Trwał zaledwie sześć miesięcy. Mimo to rozpoczął wszystkie te kwestie – zauważył.

„4 czerwca 1991 roku opadły maski”

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w styczniu 1992 roku i szef Urzędu Ochrony Państwa od lutego do czerwca 1992 roku dr Piotr Naimski zaznaczył, że „Jan Olszewski był premierem, który stworzył rząd wybrany w pierwszych prawdziwych wyborach jesienią 1991 roku”.

– W swoim programie sięgnął do istoty rzeczy – postanowił złamać okrągłostołowe porozumienia i wyprowadzić Polskę do rzeczywistej niepodległości. Polska na tej drodze wciąż jest – dodał.

Minister obrony narodowej w latach 1991-1992 Jan Parys wskazał, że „wiele osób uważa, że tamta noc sprzed 31 lat była momentem przełomowym i miała skutki dla dalszej polskiej historii”. – 4 czerwca 1991 roku opadły maski – dodał.
– Ta nocna zmiana była dramatem dla polskiego społeczeństwa, ponieważ Polska pozostała w rękach agentury. Zaczęliśmy się cofać, iść zygzakiem. Nie dało się bowiem budować niepodległej Polski, kiedy w elicie władzy była rosyjska agentura – podkreślił.
Powiedział, że w swoim testamencie Jan Olszewski „pokazał, że nie należy żyć dla siebie. Nauczył nas, że mamy pracować dla Polski, bo to ona jest prawdziwym dobrem wspólnym”.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki zaznaczył, że osobiście nie znał premiera Jana Olszewskiego, zatem działalność rządu Jana Olszewskiego może „oceniać bez emocji”.

– Gdy przyglądam się temu, co wydarzyło się z nocy z 4 na 5 czerwca 1991 roku, to jestem przekonany, że większość Polaków straciło wtedy nadzieję. Parafrazują znane słowa, 4 czerwca 1989 roku w Polsce nie skończył się komunizm. Nadzieję na zmianę przyniósł październik 1991 r. i pierwsze wolne wybory. Wyłoniły one pierwszego premiera polskiej wolności – Jana Olszewskiego, który był świadom zagrożeń dla niepodległości Polski, a swoim życiorysem dawał rękojmię wykonania tych zadań. Stoi przed nami wielkie zobowiązanie. Nie możemy zapomnieć o rządzie premiera Jana Olszewskiego oraz o nocnej zmianie – zaznaczył.

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego prof. Sławomir Cenckiewicz podkreślił, że „w zasadzie to wszystko”, co w życiu jako historyk robił i wciąż robi, „jest inspirowane imperatywem antykomunizmu oraz prawdy, który w życiu publicznym pojawił się za sprawą rządu Jana Olszewskiego”.

Krzysztof Wyszkowski, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych i doradca premiera Jana Olszewskiego, zaznaczył, że „rząd Jana Olszewskiego był jednym z najważniejszych faktów w historii”.

Stanowisko Jana Olszewskiego wobec lustracji i dekomunizacji przybliżyła dr Justyna Błażejowska, autorka książki „Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego”.

31. rocznica tzw. „nocnej zmiany”

4 czerwca mija 31. rocznica tzw. „nocnej zmiany” – spisku parlamentarno-prezydenckiego mającego na celu obalenie rządu Jana Olszewskiego.

Jan Olszewski jako premier Polski stanowczo sprzeciwiał się forsowanej przez ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsę koncepcji przekazywaniu rosyjskich baz wojskowych w Polsce polsko-rosyjskim spółkom joint venture. Ponadto rząd Jana Olszewskiego utrzymywał kurs pro-NATO-wski i proeuropejski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
julian
Kupie smiglo do tupolewa moze byc orginalne
T
Tessa
już w tedy trzeba było zaorać komuchów 3 metry pod ziemię
o
o?
spółki j/v zakładano w KC i okolicach od połowy lat 80 tych , do dzisiaj prekursorzy mają się ok , ciekawe żę nikt wtedy nie uświadomił robotników że ich zakłady pracy zaora XIX w kapitalizm !
t
tyle
Pierwszym Premierem w Wolnej Polsce w 89 r. został Tadeusz Mazowiecki. Tadeusz Mazowiecki, to był właściwy człowiek, na właściwym miejscu, prawdziwy PREMIER, ale nie Olszewski.
t
tyle
BAJDY, BAJDY, BAJDY!!! Olszewski, może był dobrym papugą, ale o premierostwie nie miał pojęcia. Na domiar całego nieszczęścia, wcisnęli mu do rządu Macierewicza, szaleńca i stało się. Szaleniec, wzorem dzisiejszego PiS /Putiniacy i Stalinowcy/, szukał AGENTÓW. Z połowy /około/ parlamentu zrobił "agentów" i ludzie czubka nie znieśli i przegłosowali Votum Nieufności dla takiego rządu.
Wróć na i.pl Portal i.pl