W ostatnich miesiącach obserwujemy w naszym kraju wzrost liczby nasilenie aktów szerzenia nienawiść wobec chrześcijan. To nie tylko „hejterskie” wpisy i komentarze w internecie czy parodiowanie wizerunków osób świętych, ale także niszczenie kościołów, przerywanie nabożeństw czy wręcz przypadki przemocy fizycznej wobec osób duchownych. W odpowiedzi na to zjawisko powstała inicjatywa mająca położyć kres takim sytuacjom.
„W obronie chrześcijan” - pod taką nazwą w pierwszej połowie lipca został zarejestrowany komitet obywatelski. Jego zadaniem jest zebranie w ciągu trzech miesięcy 100 tys. głosów poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy. Chodzi konkretnie o wprowadzenie zmian w kodeksie karnym, które ułatwią pociąganie do odpowiedzialności sprawców agresywnych zachowań wobec chrześcijan. Według organizatorów akcji obecnie jest to trudne.
- Dzisiaj jest tak, że przepisy w kodeksie karnym dotyczące obrazy uczuć religijnych i zakłócania wydarzeń związanych z wyznawaniem wiary są dość nieprecyzyjne - tłumaczy Elżbieta Słodkowska, koordynatorka akcji w województwie opolskim. - Przykładowo, gdy chcemy ukarać kogoś, kto zakłóca nabożeństwo, to należy udowodnić, że było to zrobione złośliwie. Po postulowanej przez nas zmianie zapisów prawa sam fakt przerwania wydarzenia religijnego, np. poprzez wznoszenie antyreligijnych haseł czy prezentowanie transparentów, byłby ścigany z urzędu.
Obecnie, aby sprawcę takiego czynu zakazanego pociągnąć do odpowiedzialności, należy zrobić to z powództwa cywilnego.
- Trzeba znaleźć świadków. Musi znaleźć się odważna osoba, która mając świadomość agresywnych zachowań zgłosi sprawę do prokuratury. To bardzo komplikuje sprawę – mówi Słodkowska.
Co ważne, proponowane zmiany mają poprawić ochronę nie tylko wartości i wyznawców Kościoła katolickiego, a wszystkich kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.
Zbiórkę podpisów zainicjowano 10 lipca podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Ponad dwudziestu wolontariuszy z Opolszczyzny zebrało ponad 1300 głosów poparcia. W sumie 140 ochotników z całej Polski zdołało zgromadzić już kilkanaście tysięcy podpisów.
Podpisy są zbierane w biurze poselskim Janusza Kowalskiego przy ul. Oleskiej 1 w Opolu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00. Osoby chcące włączyć się czynnie w zbiórkę podpisów proszone są o kontakt z Elżbietą Słodkowską za pośrednictwem portalu Facebook.
