Wciąż mroźne powietrze
Europa Wschodnia jest w zasięgu wyżu, na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują niże z frontami atmosferycznymi. Polska znajduje się na skraju niżu znad Niziny Węgierskiej, do krańców południowo-wschodnich zbliża się strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Przeważający obszar kraju jest w mroźnym powietrzu pochodzenia arktycznego, tylko na południowy wschód napływa cieplejsza masa polarna morska. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa i zacznie wzrastać.
Piątek z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem
W piątek zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, na zachodzie i północy większe przejaśnienia. Miejscami opady śniegu. W południowo-wschodniej połowie kraju prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm do 10 cm. Na Podlasiu i Polesiu Lubelskim opady mogą być okresami o natężeniu umiarkowanym i wówczas możliwe jest ograniczenie widzialności do 500 m.
Na południowym wschodzie prognozowany jest także deszcz ze śniegiem i deszcz, przejściowo marznący i powodujący gołoledź. Prognozowana suma opadów na południowym wschodzie do około 10 mm. Temperatura maksymalna od -7 st.C na Suwalszczyźnie, około -3 st.C w centrum, do 3 st.C na Podkarpaciu. Wiatr na północnym zachodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami porywisty, z kierunków wschodnich przez północne stopniowo skręcający na zachodnie. W Tatrach porywy wiatru do 75 km/h, a w Sudetach do 65 km/h. W górach oraz miejscami na wschodzie zawieje i zamiecie śnieżne.
W nocy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, tylko na zachodzie i północy większe przejaśnienia. Miejscami opady śniegu, na południowym wschodzie także deszczu ze śniegiem i deszczu marznącego powodującego gołoledź. W województwie śląskim i małopolskim przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm. Na północy i zachodzie kraju lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -19 st.C lokalnie na Warmii i Mazurach, około -9 st.C w centrum, do -2 st.C na krańcach południowo wschodnich Podkarpacia i nad samym morzem.
Wiatr na północnym zachodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie okresami porywisty, z kierunków północnych i zachodnich. W Tatrach porywy wiatru do 60 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.
W piątek w Warszawie zachmurzenie duże i opady śniegu. Okresami opady mogą być o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna -3 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni skręcający na północny. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura minimalna -8 st.C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny. W sobotę w stolicy zachmurzenie na ogół umiarkowane. Początkowo możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna -5 st.C. Wiatr słaby, północno-zachodni.
Sobota zimna i bez słońca
W sobotę na południu i wschodzie zachmurzenie duże, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże, z możliwością rozpogodzeń na północnym zachodzie. Miejscami, głównie na południu, opady śniegu. W Bieszczadach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Rano na zachodzie lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -8 st.C na północnym wschodzie, około -5 st.C w centrum, do 1 st.C na wybrzeżu. Wiatr na północnym zachodzie słaby, zmienny z przewagą południowo-zachodniego, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Źródło: