Arkadiusz Chęciński podziela zdanie naukowców zajmujących się prognozowaniem epidemii w Polsce, którzy uważają, że uczniów należałoby poddać „kwarantannie” i opóźnić ich powrót do szkół o dwa tygodnie. Eksperci rekomendują takie rozwiązanie z uwagi na to, że część dzieci wraca z wakacji na krótko przed rozpoczęciem zajęć, w efekcie po kilku dniach może okazać się, że są zakażone koronawirusem i zarażą nim swoich kolegów.
Nie przeocz
"Jest wiele znaków zapytania, których niestety nie rozwiało Ministerstwo Edukacji. Nie możemy na MEN liczyć, dlatego stworzyliśmy zespół składający się z przedstawicieli sosnowieckiej oświaty na różnych szczeblach i dyskutujemy możliwe rozwiązania" - napisał kilka dni temu na swoim profilu na Facebooku prezydent Sosnowca.
Chęciński: Rekomendujemy dyrektorom wstrzymanie powrotu uczniów do szkół. Zgodzić się musi jeszcze sanepid
W poniedziałek, 24 sierpnia, odbyło się kolejne posiedzenie zespołu - złożonego z pracowników wydziału, dyrektorów placówek oświatowych prywatnych i publicznych oraz radnych. - Ustaliliśmy, że będziemy rekomendować dyrektorom, bo tylko i wyłącznie to możemy zrobić, żeby wystąpili do sanepidu z pytaniem o wyrażenie zgody na rozpoczęcie roku szkolnego od nauki zdalnej lub hybrydowej - mówi Chęciński.
Jak jednak zapewnia, ostateczne decyzje dyrektorzy podejmą sami. Od 1 września, przypomnijmy, każde takie rozwiązanie musi zostać skonsultowane z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, którego opinia jest jest w tej kwestii wiążąca. Chęciński szacuje, że wszystko okaże się najpóźniej w czwartek, 27 sierpnia.
Musisz to wiedzieć
Na początek dwa tygodnie zdalnej nauki. A co potem?
Co po upływie dwóch pierwszych tygodni września? - Będziemy analizować sytuacje i podejmować decyzje w zależności od sytuacji - zapowiada prezydent. Przy czym nie wyklucza wprowadzenia na dłużej wariantu hybrydowego, który polega na tym, że połowa wszystkich klas w szkole będzie przychodziła na lekcje przez dwa tygodnie, a druga połowa będzie miała w tym czasie lekcje zdalnie.
Wśród pozostałych rekomendacji miejskiego zespołu ds. oświatowych znalazły się także zapisy o konieczności przestrzegania zasad higieny w szkołach, zachowaniu bezpiecznego dystansu na przerwach, ograniczeniu przemieszczania się po szkole czy zróżnicowaniu godzin rozpoczynania zajęć.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
