Lawinowa trójka obowiązuje dla stoków powyżej 1600 metrów nad poziomem morza w godzinach popołudniowych. Podyktowane jest to aurą i prognozami dotyczącymi temperatury. - Uwaga! Nietypowe warunki lawinowe, prognozowane bardzo duże ocieplenie w nocy - 1 stopień dla 2000 m n.p.m, w dzień izoterma 0 na wysokości 2300 m n.p.m. Prawdopodobne samoczynne duże lawiny gruntowe, zwłaszcza na zboczach o podłożu trawiastym (możliwy kolejny problem lawinowy - śnieg ślizgający się) – ostrzega TOPR.
Jak dodają ratownicy w komunikacie lawinowy, pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach.
- Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego – dodaje TOPR.
TPN dodaje także na problem który najczęściej pojawia się wiosną – zróżnicowania pokrywy śnieżnej w zależności od pory dnia.
- Szlaki powyżej górnej granicy lasu są miejscami nieprzetarte i pozawiewane. Utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur ograniczający widzialność oraz porywy silniejszego wiatru. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana - nad ranem i przed południem śnieg jest twardy i zmrożony, natomiast w godzinach popołudniowych robi się mokry i przepadający. Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim – informuje TPN.
W dolnych partiach śnieg jest miejscami wytopiony, gdzie indziej występują oblodzenia i grząska breja śnieżna lub śliski, ubity śnieg. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w takich miejscach jest bardzo ślisko. Wybierając się w niżej położone dolinki, TPN zaleca posiadanie raczków i kijków.
W Tatrach coraz bardziej wiosennie. W Dolinie Kościeliskiej ...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
