W tych zawodach masz gwarancję zatrudnienia w całej Polsce! Zobacz, kogo szukają pracodawcy

AB
Opracowanie:
W każdym województwie można wskazać zawody deficytowe, które przysparzają pracodawcom trudności w obsadzeniu stanowisk. Przedstawiciele tych zawodów mogą przebierać w ofertach pracy. Na tych stanowiskach znajdziesz pracę w większości województw!
W każdym województwie można wskazać zawody deficytowe, które przysparzają pracodawcom trudności w obsadzeniu stanowisk. Przedstawiciele tych zawodów mogą przebierać w ofertach pracy. Na tych stanowiskach znajdziesz pracę w większości województw! Andrea Piacquadio/ Pexels.com
Mimo pandemii istnieją zawody, w których nie łatwo o pracownika. Ich przedstawiciele mogą przebierać w ofertach pracy. Cztery zawody znalazły się nawet w zestawieniu stanowisk, które trudno jest obsadzić w każdym województwie. Sprawdź, w jakich profesjach można znaleźć pracę w całej Polsce.

Autorzy badania "Barometr zawodów" przeanalizowali zapotrzebowanie na przedstawicieli 168 profesji poszukiwanych przez pracodawców w urzędach pracy w całej Polski. Na tej podstawie stworzyli listę pracowników, których najbardziej brakuje na rynku.

Cztery grupy zawodów deficytowych powtarzają się w każdym województwie – wynika z przeprowadzonej przez Personnel Service analizy "Barometru zawodów". W pozostałych przypadkach listy pracowników, na których występuje wzmożone zapotrzebowanie, są bardziej zróżnicowane regionalnie.

Okazuje się, że pracodawcy mają największe problemy z obsadzeniem stanowisk związanych ze służbą zdrowia, logistyką i branżą budowlaną. W grupie pracowników, którzy będą najczęściej poszukiwani w 2021 roku, znaleźli się:

  • pielęgniarki i położne,
  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
  • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
  • spawacze

.

Niestety praca w wyżej wymienionych profesjach nie jest usłana różami, a podjęcie zatrudnienia często wiąże się z dodatkową inwestycją czasu i pieniędzy.

- Zawodowych kierowców od lat odstraszają trudne warunki pracy i wysoki koszt zdobycia odpowiednich uprawnień. Podobnie jest w zawodach zajmujących się obsługą sprzętu do robót ziemnych. Nie jest też zaskoczeniem, że brakuje spawaczy. Ten zawód jest niejako reprezentantem dużej grupy profesji, których powinno rynkowi pracy dostarczać szkolnictwo zawodowe, ale tego nie robi. Ostatnia z wymienionych grup, obejmująca pielęgniarki i położne, cierpi natomiast na duże problemy płacowe. Polskim pielęgniarkom zdecydowanie bardziej opłaca się pracować na zachodzie Europy. Deficyty mają zatem różne źródło, a od lat rozwiązaniem na uzupełnianie braków kadrowych jest zatrudnianie pracowników ze Wschodu – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

„Barometr zawodów” to ogólnopolskie badanie realizowane na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Dzięki połączeniu danych jakościowych i ilościowych eksperci wyłaniają zawody: deficytowe, o dużym deficycie poszukujących pracy, zrównoważone pod względem popytu i podaży pracowników, nadwyżkowe oraz o dużej nadwyżce poszukujących pracy. W przypadku zawodów deficytowych liczba wolnych wakatów przewyższa liczbę zainteresowanych przyjęciem posady, a w przypadku zawodów nadwyżkowych chętnych do podjęcia zatrudnienia jest więcej niż miejsc pracy.

- Jak co roku, dużą część zestawienia zajmują te profesje, których można się nauczyć, np. w ramach kształcenia zawodowego. Nie cieszą się one dużą popularnością, na co składa się wiele przyczyn. Upraszczając, można powiedzieć, że są to zawody dość trudne, mało prestiżowe, których atrakcyjność jeszcze zmalała z uwagi na szerszy niż wcześniej dostęp młodych uczniów do szkolnictwa ogólnokształcącego i studiów wyższych – podsumowuje Krzysztof Inglot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dario

Nie popadajmy też w skrajności. Sytuacja w kraju nie jest za wesoła, ale jak się chce i dobrze szuka, to się znajdzie. Tak jak piszecie, największe wzięcie mają kierowcy, ale i nie tylko. W imex logistics szukaja chociazby spedytorów czy księgowych. Na stronie maja na bieżąco aktualizowane info o rekrutacjach. A firma jest spoko, ze sporym doświadczeniem na rynku. Kilku znajomych u nich jeździ i nie narzekaja na warunki

G
Gość

Konkurencja na rynku prawników jest bardzo duża... Musisz mieć wyraźną przewagę, taką jak dogłębna znajomość profesjonalnego prawniczego języka angielskiego. Kiedyś brałem udział w kursach https://www.cambridgelawstudio.co.uk/online-courses/ To szkolenie zostało opłacone przez firmę, ale wiem, że nie wszędzie tak jest.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl