Walka z „patodeweloperką”. Rząd zapowiada likwidację podatku od czynności cywilno-prawnych przy zakupie mieszkania

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Rząd zapowiada likwidację podatku od czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.
Rząd zapowiada likwidację podatku od czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. fot.philberrry/123rf.com
Rząd zamierza zlikwidować podatek od czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym – poinformował w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Wynosił on 2 procent od wartości nieruchomości.

Rząd zapowiada walkę z „patodeweloperką”

Jak podkreślił szef resortu rozwoju podczas konferencji prasowej poświęconej rozwiązaniom prawnym, mającym przeciwdziałać tzw. patodeweloperce, rząd zamierza zlikwidować podatek od czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.

Zdaniem ministra Budy „likwidacja tego podatku będzie ogromną ulgą dla tych, którzy planują zakup mieszkania w najbliższym czasie, nie tylko przy wykorzystaniu tzw. bezpiecznego kredytu”.

Ile wynosił ten podatek?

Do tej porty podatek od tzw. czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym wynosił 2 procent od wartości nieruchomości.

Może się to wydawać niewielką liczbą, ale przy lokalu wartym np. 600 tysięcy złotych, kwota, którą należało oddać fiskusowi, wynosiła aż 12 tysięcy złotych.

Kolejne rozwiązania

Waldemar Buda poinformował, że jedno z nowych rozwiązań przewiduje, iż minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynieść 25 m kw. Ma to nie dotyczyć lokali na parterze lub pierwszym piętrze, które są dostępne bezpośrednio z zewnątrz.

Szef MRiT wyjaśnił, że proponowane rozwiązanie ma przeciwdziałać zjawisku budowy i wykorzystywaniu małych lokali użytkowych jako lokali mieszkalnych.

Kolejną z propozycji jest zwiększenie odległości między budynkami znajdującymi się na sąsiadujących działkach. Obecnie są to 4 m do granicy działki (czyli minimum 8 metrów między budynkami); po zmianie ma być to minimum 5 metrów do granicy działki, czyli 10 metrów między budynkami.

Inna zmiana dotyczy budowy balkonów. Po zmianie przepisów będą obowiązywały zasady dotyczące przegród między balkonami. Określona zostanie minimalna wysokość i szerokość przegrody; będą musiały one też przepuszczać odpowiednią ilość światła.

Minister poinformował, że jest gotowe rozporządzenie dot. warunków technicznych, i wkrótce zostanie opublikowane.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl