Warszawa jak Neapol? Jeśli nic się nie zmieni, w 2019 roku stolica utonie w odpadach

Adam Tarski
Warszawa jak Neapol? Jeśli nic się nie zmieni, w 2019 roku stolica utonie w odpadach
Warszawa jak Neapol? Jeśli nic się nie zmieni, w 2019 roku stolica utonie w odpadach pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Od wielu lat problem śmieci jest w Warszawie zamiatany pod dywan. 30 listopada upływa termin składania przez firmy ofert na odbiór śmieci. Na terenie Warszawy jeszcze w połowie tego miesiąca tylko jedna firma miała licencję na składowanie odpadów. Aby dostosować się do wymogów przedsiębiorcy, będą potrzebowali 3 miesięcy. Mają miesiąc, bo od 1 stycznia zaczynają obowiązywać nowe przepisy.

Wywóz śmieci warszawa - kto ma to robić?

Wszystko wskazuje na to, że obsługą wywozu śmieci zajmie się przez pierwsze miesiące nowego roku MPO. Problem polega na tym, że firma już raz przejęła obowiązki obsługującej do sierpnia tego roku Mokotów firmy Lekaro. Efektem były przepełnione kosze i problem z ich terminowym opróżnianiem. Miejskie przedsiębiorstwo nie miało ani wystarczającej liczby śmieciarek, ani ludzi. Na domiar złego bunt podnieśli pracownicy, grożąc strajkiem.

- Uruchomiony przez zarząd Spółki program zachęt dla pracowników MPO, którzy dobrowolnie decydują się zwiększyć aktywność zadaniową w związku z obsługą dzielnicy Mokotów na polega na specjalnych, atrakcyjnych gratyfikacjach finansowych za pracę przy odbiorze odpadów z Mokotowa oraz za pracę w dni wolne i święta - tłumaczyła nam latem tego roku Judyta Motyka z MPO.

„Szczury biegają po podwórku”. Jedna z największych dzielnic Warszawy tonie w śmieciach

Źródło:
TVN 24

Problem z gospodarką odpadami w Warszawie skomentował minister środowiska Henryk Kowalczyk. - Stan gospodarki odpadami w Warszawie jest bardzo zły w porównaniu z innymi stolicami w Unii Europejskiej czy innymi miastami wojewódzkimi w Polsce. Od wielu lat funkcjonuje tu archaiczny system odbioru odpadów w podziale na frakcje: suche i mokre oraz szkło, który nie spełnia podstawowych standardów selektywnej zbiórki odpadów. Dotychczas nie ma również informacji o zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2019 r., w tym o organizacji przetargu. Istnieje zatem duże ryzyko braku odbioru odpadów od mieszkańców Warszawy od nowego roku - mówił szef resortu.

W raporcie KE Warszawa została wskazana jako jedna ze stolic europejskich z najgorszymi wynikami w dziedzinie segregacji odpadów.

"Aktualnie w Warszawie jest tylko jedna firma, która posiada ważne zezwolenie na przetwarzanie takich odpadów, a pięć innych jeszcze takich zezwoleń nie uzyskało, mimo że wnioski do marszałka zostały złożone w roku 2014/2015. Wynika to z opieszałości i zaniedbań marszałka województwa mazowieckiego, odpowiadającego za zaplanowanie systemu gospodarki odpadami w województwie i przygotowanie wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, w którym określa m.in. instalacje niezbędne do zagospodarowania tych odpadów. Postępowania w mazowieckim urzędzie marszałkowskim trwały 2-3 lata, a i tak nie zostały zakończone z powodu postępowań odwoławczych. Jest to jedyna taka sytuacja w kraju, żeby wyznaczone instalacje regionalne nie posiadały ważnych zezwoleń. W pozostałych województwach marszałkowie wydali takim instalacjom wymagane zezwolenia" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Wywóz śmieci warszawa - będzie drożej

Skąd te problemy? Obsługa wywozu odpadów systematycznie drożeje, a miasto nie radzi sobie z wypracowaniem właściwego modelu finansowania. W budżecie na rok 2019 znalazło się 622 mln, które ma być przeznaczone na wydatki związane z wywozem śmieci. Jednak kwota, którą z tego mają pokryć mieszkańcy to 567 złotych. Oznacza to, że powstałą dziurę między oczekiwaniami a ekonomiczną rzeczywistością również będą musieli załatać mieszkańcy.

Wywóz śmieci warszawa - nowe zasady

Od nowego roku zmieni się także sposób segregacji śmieci, co oznacza, że przybędzie nie tylko nowych worków, ale także kontenerów. Odpady podzielone na 5 frakcji: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bioodpady (odpady kuchenne) i tzw. śmieci zmieszane. Do pierwszego pojemnika trafi jedynie papier, ale nie np. kartonowe opakowania, te powinniśmy wrzucić do pojemnika "metale i tworzywa sztuczne", do pojemnika bio trafią resztki obiadu, czy inne jedzenie, do pojemnika ze szkłem wrzucimy niepotłuczone talerze czy butelki po piwie, miasto przewiduje także miejsce na "odpady zielone" czyli liście i resztki roślin. To istotna informacja, bo ktokolwiek będzie zajmował się teraz wywozem śmieci, będzie musiał opróżnić pięć kontenerów zamiast trzech.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl