Warszawa: Manifa i Strajk Kobiet 2020. Uczestniczki będą domagać się wolnego dostępu do aborcji i edukacji seksualnej

Redakcja Warszawa
Najpierw Manifa, a następnie Ogólnopolski Strajk Kobiet 2020 odbędą się 8 marca w Warszawie. Manifa ma zwrócić uwagę na zagrożenie katastrofą klimatyczną. Z kolei organizatorki i uczestniczki Disco Legal #8M będą walczyć o prawa do legalnej i bezpiecznej aborcji, edukacji seksualnej oraz wolność stosowania antykoncepcji.

"Feminizm dla Klimatu. Klimat na antykapitalizm" - pod takim hasłem w niedzielę 8 marca ulicami stolicy przejdzie XXI Warszawska Manifa.

Chcemy zwrócić szczególną uwagę na katastrofę klimatyczną, która dzieje się tu i teraz, dotyczy każdej i każdego z nas. Chcemy stanąć ramię w ramię z aktywistkami i aktywistami klimatycznymi, prozwierzęcymi, pokazać, że klimat jest również naszą sprawą – sprawą feministyczną - piszą organizatorki akcji: Porozumienie Kobiet 8 Marca i Manifa Warszawa.

"Chcemy pokazać, że system kapitalistyczny niszczy tę planetę, korporacje zawłaszczają dobra wspólne, jednocześnie prowadząc narrację, która spycha odpowiedzialność na jednostki, a władze państw, pod wpływem właścicieli i prezesów tych korporacji, nie podejmują zmian systemowych, które są główną drogą na ratunek dla naszego gatunku" - czytamy w opisie wydarzenia.

XXI Warszawska Manifa ruszy o godz. 14.00 z ronda Dmowskiego, przejdzie Al. Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a, a następnie Nowym Światem, Świętokrzyską i Marszałkowską do Pałacu Kultury i Nauki. Wydarzenie ma potrwać ok. 3 godzin.

Później - o godz. 16.00 - na rondzie Dmowskiego rozpocznie się kolejne wydarzenie - Disco Legal #8M, którego głównym organizatorem jest Ogólnopolski Strajk Kobiet

Tegoroczna formuła Strajku Kobiet nawiązywać będzie do tego, co działo się na rondzie Dmowskiego 8 marca 2019 r. Organizatorki zapowiadają, że do Warszawy z całej Polski zjadą tysiące kobiet, by "na największym tanecznym parkiecie w Polsce powiedzieć: TAK, TERAZ. Powiedzieć NIE hipokryzji. Połączyć się z kobietami z całego świata, które słyszą te same bzdury. Że mają poczekać. Że są ważniejsze sprawy". Jak dodają, wydarzenie odbędzie się "w Warszawie, na Rondzie Praw Kobiet, nazywanym tymczasowo (jeszcze) Rondem Dmowskiego".

Pomysł zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet, do którego nawiązują organizatorki protestu, narodził się w 2019 r. "Obecna nazwa ronda, nadana w 1995 roku, budzi kontrowersje i jest zarzewiem konfliktów, bowiem działalność polityczna Romana Dmowskiego oparta była na idei wykluczania ze społeczeństwa i narodu grup arbitralnie uznanych za niegodne przynależności do niego. Uważamy, że czas tę nazwę zmienić." - apelowali aktywiści w marcu 2019 r., dodając, że w Warszawie jedynie 170 spośród 5471 obiektów miejskich nosi nazwę, która upamiętnia dokonania kobiet.

Czarny Piątek 2018 w Warszawie

Czarny Piątek 2018. Czarny Protest w Warszawie [ZDJĘCIA] [WI...

Przeciwko czemu protestują organizatorki Strajku Kobiet 2020?

Ogólnopolski Strajk Kobiet to nieformalna, bezpartyjna inicjatywa kobiet, zarówno niezrzeszonych, jak i należących do różnych organizacji kobiecych. To one zorganizowały w październiku 2016 r. słynny Czarny Poniedziałek, który odbył się w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą. W samej Warszawie na placu Zamkowym w szczytowym momencie protestu na miejscu przebywało około 30 tysięcy ludzi, głównie kobiet. - Nasze „czarne protesty” doprowadziły do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji - z dumą deklarują przedstawicielki organizacji.

CZYTAJ TAKŻE: Zdrovve Love: wiedza nie jest zachęcaniem do seksu. O programie edukacji seksualnej rozmawiamy z Anną Michalską, seksuologiem

Zakaz aborcji nie powoduje, że aborcji jest mniej, tylko sprawia, że staje się nielegalna - a co za tym idzie - niebezpieczna i droga. Nie jest też sprawą światopoglądową ani religijną, a jej dostępność zależy w praktyce głównie od zamożności i znajomości - tak można streścić argumenty protestujących kobiet za ogólnodostępną aborcją, która powinna być według nich legalna, bezpieczna i darmowa.

Gutenberg upowszechnił druk, Edison wymyślił żarówkę, bracia Wright zbudowali samolot, a bracia Lumiere stworzyli kinematograf. Myśląc „wynalazca”, zwykle przed oczami staje nam szalony naukowiec – koniecznie mężczyzna. Tymczasem lista wynalazków, które zmieniły świat, przepełniona jest pomysłami kobiet. To nie macho wymyślił piłę tarczową. Piwo także nie zostało wymyślone przez mężczyznę! Będziesz zdziwiony, jak wiele współczesny świat zawdzięcza wynalazczyniom.Z okazji Dnia Kobiet prezentujemy 10 kobiecych wynalazków, bez których nie wyobrażamy sobie dziś życia.

Mózg jest kobietą. Wynalazki, które zmieniły świat. Na te po...

Postulaty Strajku Kobiet to trzy główne punkty:

  • edukacja seksualna ("bo mamy prawo wiedzieć"),
  • antykoncepcja ("bo mamy prawo wybrać"),
  • aborcja ("bo nasze ciała są nasze.").

Ogólnopolski Strajk Kobiet 2020 w Warszawie rozpocznie się 8 marca o godzinie 16:00 na rondzie Dmowskiego. Planowo potrwa przynajmniej do 17:30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

PolskoTheTimes - gdy cytujesz słowa z wywiadu dla Gazety Wyborczej to może chociaż podpisz ich autorkę: Martę Lempart, co?

G
Gość
25 lutego, 16:30, Gość:

A w oczach slepa nienawiść do facetów, rodziny, tradycji.Co za obłęd!

mam nadzieję,że trollujesz-bo jeżeli tak poważnie ...

S
SSPADAJCIE

durni faceci na nie harują w każdym kraju, nie muszą pracować a już ciężko fizycznie to tylko te które uczciwie podchodzą do równouprawnienia, mogą sobie wszędzie wybierać a przeważnie są uprzywilejowane , jako jedyne albo w pierwszej kolejności więc sobie wyobrażają że wszystko im wolno co też daleko nie mija się z prawdą . BO JA KOBIETA JESTEM PONAD WSZYSTKO .

G
Gość

A w oczach slepa nienawiść do facetów, rodziny, tradycji.Co za obłęd!

s
stk

co wy z tą aborcją - przestańcie dawać [wulgaryzm] i po kłopocie

Wróć na i.pl Portal i.pl