Od kilku lat 8 marca w Warszawie połączony był z protestami w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet. Na ulicach miasta gromadziły się tłumy kobiet, które walczyły o swoje prawa i domagały się m.in. równego traktowania. Od kilku miesięcy kobiety organizują manifestacje w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. W związku z trzecią falą COVID-19 pod znakiem zapytania stanęły protesty w nadchodzący Dzień Kobiet. Okazuje się, że aktywistki nie zamierzają odpuszczać.
- [i]Czasy takie, że nic tylko śmiać się lub płakać albo wychodzić na ulicę[i] – napisały aktywistki Porozumienia Kobiet 8 Marca w opisie tegorocznej Manify.
W tym roku zamiast tradycyjnej manifestacji, aktywistki zorganizowały grę miejską. Wydarzenie wystartowało 7 marca o godz. 14. Na placu Defilad uczestnicy mogli odebrać specjalne karty gry, na których znalazła się lista miejsc, w które można się udać i wykonać przypisane do danej lokalizacji zadanie. Jak zapewniają organizatorki, „zadania są łatwe, figlarne i przekorne”.
- Nie rywalizujemy między sobą. Cel jest prosty – WYGRYWAMY MY, PRZEGRYWA WŁADZA – tłumaczą aktywistki.
Hasłem tegorocznej Manify jest cytat z Virginii Woolf: „Cudze oczy to nasze więzienia, cudze myśli - nasze klatki”.
- My tym cudzym myślom i cudzym oczom chcemy przeciwstawiać bezgraniczność siostrzeństwa i fantazji, która nie zatrzymuje się przed niczym – dodają.
Strajk Kobiet. Dzień Kobiet Bez Kompromisów
8 marca o godz. 16 rozpoczęła się demonstracja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet pod hasłem „Dzień kobiet bez kompromisów”. Zdjęcia z protestu można zobaczyć TUTAJ
Strajk Kobiet w Warszawie [ZDJĘCIA] [WIDEO] 8 marca manifest...
Głównym celem poniedziałkowej manifestacji będzie zbieranie podpisów pod projektem ustawy „Legalna aborcja bez kompromisów”.
- Jeśli każda/ każdy z nas zbierze tego dnia choćby 10 podpisów to będzie prawdziwy prezent dla nas wszystkich - piszą aktywistko OSK.
Co zakłada ustawa:
- prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu,
- wprowadzenie dla podmiotów leczniczych jednolitej procedury postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę,
- koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia! Chcemy dodatkowych regulacji w tym zakresie,
- depenalizacja aborcji (zniesienia kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży),
- reforma procedury sprzeciwu pacjenckiego,
- rozszerzenie programu badań prenatalnych na badanie białka PAPP-A.
Podpis może złożyć każdy pełnoletni obywatel i obywatelka Polski - należy podać imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL oraz podpisać się własnoręcznie.
