Spis treści
Wybory prezydenckie 18 maja. Nawrocki pójdzie na urlop
Karol Nawrocki powiedział w środę w Polsat News, że w związku z wyznaczeniem przez marszałka Sejmu Szymona Hołowni terminu wyborów prezydenckich od przyszłej środy idzie na urlop.
Marszałek Sejmu poinformował w środę, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja (ewentualna druga tura – 1 czerwca). Formalnie wybory zostaną zarządzone za tydzień, 15 stycznia, wówczas ruszy kampania wyborcza.
Nawrocki pytany, komu – jego zdaniem – sprzyja późniejszy termin wyborów (najwcześniej mogłyby się odbyć 4 maja) - jemu, czy jego rywalom, odpowiedział, że jemu.
– Moja wytrzymałość jest na naprawdę wysokim poziomie. Dla mnie czym dłuższa kampania, tym więcej też przyjemności. Spotkania z Polakami, dyskusja o tym, co dla nas najistotniejsze, to dla mnie wielkie wyzwanie, ale też ogromna przyjemność, więc cieszę się, że to będzie trwało długo. Szczególnie, że ten główny kontrkandydat (wiceszef PO Rafał Trzaskowski) w opinii publicznej nie jest odbierany jako osoba nadzwyczaj pracowita i wytrwała – mówił.
Kompromis aborcyjny. Nawrocki nie podpisałby ustawy
Wspierany przez PiS kandydat na prezydenta został też zapytany o to, czy jako prezydent podpisałby ustawę przywracającą kompromis aborcyjny.
– Nie podpisałbym ustawy o powrocie do kompromisu aborcyjnego. Nie mógłbym pozwolić na to - jako przyszły prezydent - aby aborcji były poddawane dzieci z zespołem Downa – odpowiedział.
Związki partnerskie. Nawrocki przeciwny
Na pytanie, czy złożyłby podpis pod ustawą o związkach partnerskich zaproponowaną przez ministrę ds. równości Katarzynę Kotulę, Nawrocki odparł, że również nie. Dodał jednocześnie, że byłby otwarty na dyskusję na temat statusu osoby bliskiej.
Projekt zmierzający do przywrócenia stanu prawnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a więc przywrócenia przesłanki do usunięcia ciąży w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiej wady płodu, proponuje Trzecia Droga.
Zgodnie z obowiązującym prawem usunięcie ciąży jest w Polsce możliwe w dwóch przypadkach: kiedy stanowi ona zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety (nie ma tu ograniczeń dotyczących wieku płodu) lub gdy jest następstwem czynu zabronionego (do 12. tygodnia ciąży). Dokonanie aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niemożliwe od stycznia 2021 r., kiedy to został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał tę przesłankę za niekonstytucyjną, czego efektem była fala protestów w całym kraju.
Projekt o związkach partnerskich, przygotowany przez ministrę Katarzynę Kotulę, zakłada, że związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie pełnoletnie osoby, bez względu na płeć. Partner będzie miał prawo do uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad dzieckiem pod władzą rodzicielską drugiej z osób i w wychowaniu jej dziecka.
Zgodnie z projektem taki związek będzie można zawrzeć w urzędzie stanu cywilnego. Osoby, które go zawrą, będą mogły nosić wspólne nazwisko. Ponadto projekt zakłada, że osoby w związku partnerskim będą miały prawo do wspólnego opodatkowania dochodów - zyskałyby możliwość zawarcia majątkowej umowy partnerskiej w formie aktu notarialnego, która ustanowi wspólność majątkową. Partnerzy byliby zaliczeni do pierwszej grupy podatkowej, którą tworzą członkowie najbliższej rodziny.
Źródło: PAP