„Warty Pamięci”
W akcję na Mazowszu, Podlasiu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie zaangażowało się pół tysiąca osób - młodzieży ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, rekonstruktorów i harcerzy.
Patronat honorowy nad wydarzeniem obejmuje Instytut Pamięci Narodowej. Wiceprezes IPN Karol Polejowski w Polskim Radiu zaznaczył, że będzie to uroczystość oddania hołdu żołnierzom II Rzeczpospolitej, którzy nad ranem 17 września 1939 roku stanęli do walki z sowieckim najeźdźcą.
Były to na początku oddziały Korpusu Obrony Pogranicza generała Wilhelma Orlika-Rueckemanna. Walki z sowieckim najeźdźcą toczyły się przez kolejne dwa tygodnie.
Wiceprezes IPN podkreślił, że „Warty Pamięci” upamiętniają poległych, a także miejsca zwycięskich walk polskich żołnierzy z Armią Czerwoną. Jako przykład wymienił starcia pod Kodziowcami, pod Szackiem i Wytycznem. – Wiemy także, że armia rosyjska dopuszczała się zbrodni na ludności cywilnej, to jest element tej wojny totalnej – dodał historyk.
O godz. 17:30 w miejscowości Jabłoń w powiecie parczewskim Karol Polejowski odda hołd żołnierzom 60. Dywizji Wojska Polskiego „Kobryń”, poległym w walce z sowieckim agresorem w bitwie pod Jabłoniem i Puchową Górą.
Akcja pod patronatem marszałek Sejmu
Akcji patronuje marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która upamiętni poległych przed pomnikiem bitwy Korpusu Ochrony Pogranicza pod Wytycznem koło Włodawy. Również szef MON Mariusz Błaszczak będzie uczestniczył w „Warcie Pamięci” na cmentarzu w Rudniku nad Sanem.
„Warta Pamięci” to wspólny projekt Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Fundacji Rekonstruktorzy.pl, realizowany we współpracy z Kancelarią Sejmu. Wydarzenie ma przypominać o sowieckiej napaści, ale również o walce w obronie nie tylko całego państwa, lecz i małych Ojczyzn - miast i wsi wschodniej Polski.
Mapa miejsc upamiętnień znajduje się na stronie WartaPamieci.pl
Polskie Radio 24
lena
