Spis treści
Wyjątkowo dwudniowe posiedzenie RPP rozpoczęło się w poniedziałek, 9 stycznia, a decyzja opublikowana będzie we wtorek, 10 stycznia. Patrząc na czas publikacji poprzednich decyzji, można spodziewać się, że będzie to bliżej godziny 14 niż 16.
– Konsensus rynkowy nie daje szans na obniżkę i takie zdanie ma również szef RPP, prof. Glapiński. Jego zdaniem inflacja osiągnie cel w przeciągu najbliższych dwóch lat, choć jednocześnie podkreślił podczas poprzedniej konferencji, że spadek inflacji będzie w tym roku wolniejszy niż w roku poprzednim. Taka sytuacja wynika z tzw. efektu bazy – komentuje Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu Analiz XTB.
Jaką decyzję ws. stóp procentowych podejmie RPP?
Przypomnijmy, w minionych dwóch miesiącach Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Oznacza to, że cykl zatrzymał się na poziomie 5,75 po dwóch ruchach o łącznie 100 pb.
– Władze monetarne postawiły sprawę jasno: przed marcem zmiany kosztu pieniądza są skrajnie mało prawdopodobne. Dopiero wtedy definitywnie rozwiana powinna zostać niepewność dotycząca zamierzeń nowego rządu i poznamy ich wpływ na tendencje cenowe w świetle nowej projekcji inflacyjnej – komentuje dla Strefy Biznesu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. – Spodziewamy się, że i wtedy może zabraknąć przestrzeni do obniżek – dodaje.
Podobnego zdanie jest Grzegorz Aleksandrowicz, ekspert finansowy Lendi, który w komentarzu dla nas przyznaje, że w związku z aktualną sytuacją polityczno-gospodarczą, na najbliższym posiedzeniu RPP nie będzie żadnych zmian wysokości stóp procentowych.
Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.
Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Podstawowe stopy procentowe NBP po październikowej decyzji:
- Stopa referencyjna – 5,75
- Stopa lombardowa – 6,25
- Stopa depozytowa – 5,25
- Stopa redyskontowa weksli – 5,80
- Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Ile wynosi cel inflacyjny NBP?
Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.
Od czego zależy wysokość stóp procentowych?
Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.
Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku
Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:
- styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
- luty 6 – 7 (wtorek, środa)
- marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
- kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
- maj 8 – 9 (środa, czwartek)
- czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
- lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
- sierpień 20 (wtorek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
- wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
- październik 1 – 2 (wtorek, środa)
- listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
- grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)
Co zależy od wysokości stóp procentowych?
Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.
Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?
W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.
– Przemawiają za tym również działania nowego rządu, który poprzez spełnianie obietnic wyborczych, czyli waloryzacji 500+ na 800 + i podwyżkami dla pracowników edukacji i administracji publicznej wpuszcza na rynek kolejne miliardy złotych. Te wymienione czynniki plus planowany napływ środków z KPO w mojej ocenie nie będą zachęcały do kolejnych obniżek i realizacji celu inflacyjnego w dłuższej perspektywie czasowej – tłumaczy.
Kolejnym czynnikiem, który może mieć na to wpływ, jest zdaniem Aleksandrowicza, zapowiadana nowa odsłona programu Bezpieczny Kredyt 2%, czyli kolejna transza wsparcia dla potencjalnych kredytobiorców chcących zakupić swoje pierwsze mieszkanie. – Jeżeli tak faktycznie będzie, to spowoduje to dalsze pobudzenie sektora budowlanego i wpływ kolejnych miliardów złotych na rynek, a jak wiadomo, aby zbić inflację, należy ograniczać, a nie wzmagać podaż pieniędzy na rynku – tłumaczy.
Z kolei Sawicki przyznaje, że inflacja spadnie wprawdzie niebawem poniżej 4 proc. r/r, ale w drugiej połowie roku wzrost cen może nieco przyspieszyć. – W tym samym czasie dynamika PKB będzie się rozpędzać, a konsumpcja odbijać. W rezultacie nie można wykluczyć, że w tym roku raty kredytóww ogóle nie spadną lub obniżą się jedynie symbolicznie – prognozuje.
– Obecna stopa procentowa wynosi 5,75 proc. po łącznej obniżce we wrześniu i październiku na poziomie 100 punktów bazowych. Według projekcji Narodowego Banku Polskiego z listopada inflacja uśredni się na poziomie 4,6 proc. w obecnym roku i 3,7 proc. w 2025 roku. Wobec tego można spodziewać się, że w pewnym momencie RPP zdecyduje się na obniżki stóp procentowych, nie chcąc doprowadzać do wzrostu stóp realnych do poziomów dodatnich. Z drugiej strony władze banku centralnego mogą również zacząć analizować poziom ekspansywności polityki fiskalnej – prognozuje natomiast Stajniak.
Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Podstawowe stopy procentowe NBP po grudniowej decyzji:
- Stopa referencyjna – 5,75
- Stopa lombardowa – 6,25
- Stopa depozytowa – 5,25
- Stopa redyskontowa weksli – 5,80
- Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok
Plan posiedzeń RPR na 2024 rok:
- styczeń 8-9 (poniedziałek-wtorek)
- luty 6-7 (wtorek-środa)
- marzec 5-6 (wtorek-środa)
- kwiecień 3-4 (środa-czwartek)
- maj 8-9 (środa-czwartek)
- czerwiec 4-5 (wtorek-środa)
- lipiec 2-3 (wtorek-środa)
- sierpień 20 (wtorek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
- wrzesień 3-4 (wtorek-środa)
- październik 1-2 (wtorek-środa)
- listopad 5-6 (wtorek-środa)
- grudzień 3-4 (wtorek-środa)
Ekspertka: Zainteresowanie programem „Bezpieczny Kredyt 2%”przerosło wszelkie oczekiwania
