Węgla w Polsce nie zabraknie? Rzecznik rządu: Podjęliśmy działania, aby zabezpieczyć obywateli

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
PAP
PAP
Rzecznik rządu Piotr Müller o podwyżkach dla polityków: Nie ma takiej decyzji
Rzecznik rządu Piotr Müller o podwyżkach dla polityków: Nie ma takiej decyzji Fot. Adam Jankowski/ Polska Press
– Są wyzwania związane z dostępnością surowców energetycznych, ale my podjęliśmy działania, aby zabezpieczyć naszych obywateli. Jestem spokojny o to, że dostępność węgla będzie – mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o sytuację na rynku węgla. Rzecznik podkreślił, że mamy do czynienia z kryzysem geopolitycznym na skalę, której nie widzieliśmy od dziesięcioleci w tym regionie świata. – Są więc wyzwania związane z dostępnością surowców energetycznych, nie chodzi tylko o węgiel, ale my podjęliśmy takie działania - Spółki Skarbu Państwa, instytucje publiczne - aby zabezpieczyć naszych obywateli – zapewnił. – O to jestem spokojny, że dostępność węgla będzie – dodał Müller.

– Oczywiście ceny są zawsze wyzwaniem, ale dlatego też zdecydowaliśmy się na ten dodatek – zaznaczył. Chodzi o dodatek węglowy, zakładający wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla.

Co z wygaszaniem górnictwa?

Rzecznik rządu był też pytany o kwestię wygaszania górnictwa. – Jest kierunkowa decyzja, aby wydobycie było wyższe, niż planowane w ramach umowy społecznej – powiedział.

Na uwagę, że ta umowa społeczna jest w trakcje notyfikacji w Brukseli, odparł, że należy pamiętać, iż w ciągu ostatnich kilku miesięcy sytuacja geopolityczna "wywróciła się zupełnie".

– Naszym celem jest to, aby Polska była bezpieczna pod względem energetycznym, a to oznacza, że nie możemy w takim tempie, jakie to było zapowiedziane wcześniej, decydować się na ograniczanie wydobycia w Polsce, a wręcz przeciwnie powinno być ono zwiększane przynajmniej w najbliższych kilku latach – mówił Müller.

Rzecznik rządu odpowiada Tuskowi

W rozmowie pojawił się też temat podwyżek dla polityków i środowa wypowiedź na ten temat szefa PO Donalda Tuska. – Są tacy, którzy twierdzą, że PiS-owska władza co prawda kradnie, ale się dzieli. Jak kradnie, to już wszyscy wiemy. Zobaczmy, jak dzieli się z ludźmi. Tu mam w ręku 2 tys. złotych - tyle podwyżki ma dostać pan prezydent. Niewiele mniej pan premier, ministrowie, pani marszałek. To w czasie, kiedy drożyzna zżera ludziom oszczędności, kiedy wielu Polaków nie wie, czy przeżyje od pierwszego do pierwszego – mówił Tusk na nagraniu opublikowanym w internecie. Lider Platformy Obywatelskiej wskazał, że nauczyciel mianowany na pensji zasadniczej dostanie w tym samym czasie 152 złote. Zarzucił też rządzącym okradanie polskich rodzin z pieniędzy, węgla, cukru, wody, nadziei, marzeń o własnym mieszkaniu i poczucia bezpieczeństwa. Podkreślił, że należy im się za to wyrok wyborców i "sprawiedliwe procesy" przed sądami.

Piotr Müller stwierdził, że gdyby Donald Tusk oskarżał konkretne osoby o kradzież, to "byłoby łatwiej spotkać się przed sądem". Według niego, oskarżenia szefa PO są nieprawdziwe. Tusk ma na sumieniu to, że przez kilka lat nie było podwyżek w służbie cywilnej - mówił Müller - zamroził kwoty bazowe służbie cywilnej; przez wiele lat nie było podwyżek dla nauczycieli.

– Za naszych czasów wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosły o około 30 proc., a minimalne wynagrodzenie (w latach) 2015-2022 wzrosło o 72 procent, już nie mówiąc o 13. i 14. emeryturze i innych świadczeniach społecznych jak 500+ – wyliczał Müller. Dodał, że jeśli chodzi o podwyżki dla polityków, to nie ma takiej decyzji.

Podwyżki dla polityków? "W najbliższym czasie wszystko będzie jasne"

– To jest tak, że jeżeli podwyższamy wynagrodzenia dla służby cywilnej, to ta kwota bazowa jest też przywiązana do wynagrodzeń polityków. Natomiast to nie oznacza, że taka decyzja zapadnie. Myślę, że w najbliższym czasie wszystko będzie jasne. Nie spodziewam się, aby tego typu przepisy z automatu zadziałały – zaznaczył rzecznik rządu. – Jest naturalne, że jak idzie kwota bazowa, to wyliczenia idą dla całej grupy budżetowej, natomiast można pewne rzeczy zmienić w ustawie okołobudżetowej – dodał.

Pytany, czy to oznacza, że podwyżki otrzymają pracownicy służby cywilnej niższego szczebla, natomiast politycy będą z tego wyłączeni, Müller powiedział: "Takie rozwiązanie jest dopuszczalne ustawą okołobudżetową i myślę, że niebawem wszystko będzie jasne".

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl