Obejrzyj: Bella Skyway Festival 2022 w Toruniu

Kierowcy szukający zjazdu na Toruń na autostradzie A1 nadal mijają węzły Turzno i Lubicz. Batalia o zmianę tych nazw na Toruń Wschód i Toruń Północ trwa od lat. Ostatnie i jedyne sukcesy na tym polu odnotowano październiku 2015 roku, gdy nastąpiła zmiana nazwy węzła „Czerniewice” na „Toruń Południe”.
Nazwy węzłów autostradowych. Poseł interpeluje
Ówczesny rząd przygotował nawet rozporządzenie w sprawie pozostałych nazw. Potem jednak sprawa utknęła, chociaż toruńscy politycy nadal zabiegali o uporządkowanie nazw. Czy teraz pojawia się szansa na oczekiwaną przez torunian zmianę?
Zobacz koniecznie
W sierpniu interpelację w sprawie nazw węzłów na autostradzie pod Toruniem wystosował do ministra infrastruktury poseł Paweł Szramka (niezrzeszony) z Brodnicy. Przytoczył w niej po pierwsze medialne doniesienia, a konkretnie publikację pt. "GDDKiA robi wielką czystkę. Koniec z absurdalnymi nazwami zjazdów” (portal motoryzacyjny na Interia.pl).
"Częstochowa Północ zamiast Rząsawa, Biała Podlaska zamiast Cicibór, Siedlce Zachód a nie Swoboda, i Sianów Zachód zamiast Gorzebądz - to przykłady nazw węzłów na drogach szybkiego ruchu, jakie pojawiły się niedawno lub wkrótce pojawią przy realizowanych właśnie inwestycjach" - czytamy w publikacji. W niej też autor przypomina, że "pod Bydgoszczą w miejsce nazw wywodzących się od okolicznych wsi Aleksandrowo, Tryszczyn, Pawłówek, Lisi Ogon pojawiły się dwuczłonowe nazwy: Bydgoszcz Północ, Bydgoszcz Opławiec, Bydgoszcz Zachód i Bydgoszcz Miedzyń" (już kilka lat temu).
Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:
"Jedne z najnowszych zmian to nazwy węzłów w okolicy Warszawy. Na autostradzie A2, na przecięciu z obecną DK2, planowano węzeł Konik, który miał mieć docelową nazwę Warszawa Wschód. Ustawiono jednak tablice z nazwą Halinów od siedziby gminy, przez teren której przebiega ten odcinek A2. Z kolei węzeł Warszawa Wschód znajdzie się na przecięciu obwodnicy stolicy z obecną DK2 w Zakręcie. Analogicznie jak węzeł Warszawa Zachód położony na przecięciu obwodnicy z DK92. Z kolei planowane węzły Ursynów, Rembertów, Wólka Węglowa i Chomiczówka zyskają dwuczłonową nazwę z Warszawą na początku. GDDKiA uporządkowała też kwestię nazw węzłów na budowanej drodze ekspresowej S14. Dotychczasowy węzeł Łódź Teofilów został przemianowany na Aleksandrów Łódzki. Bezpośrednio połączy bowiem drogę ekspresową S14 z tym właśnie miastem. Z kolei planowany wcześniej węzeł Aleksandrów Łódzki (u zbiegu S14 i DK71 - ulicy Aleksandrowskiej w Zgierzu), będzie nosił nazwę Zgierz Zachód. Na autostradzie A2, w miejsce węzła Swoboda i Cicibór, pojawią się Siedlce Zachód i Biała Podlaska. Na S6 powstaje węzeł w pobliżu wioski Gorzebądz który będzie oznakowany jako Sianów Zachód. Oddając w ubiegłym roku odcinki S19 na terenie woj. podkarpackiego w miejsce roboczych nazw węzłów: Podgórze, Nowy Kamień i Kamień wprowadzono już nazwy docelowe: Jeżowe, Nowa Sarzyna i Łowisko. Na południe od Rzeszowa, w miejsce roboczej nazwy Iskrzynia pojawi się wkrótce nazwa docelowa Krosno” - przytacza listę zmian z opisywanego artykułu poseł. Jak widać, jest ona całkiem długa.
Polecamy
- Horror na Letniej. "Wylecimy w powietrze!" - alarmują ludzie nękani przez sąsiadkę
- Naprzemienny dyżur w szpitalach w Toruniu - ułatwienie czy zagrożenie?
- Muzeum w Toruniu okradane przez 9 lat. Radni idą na spotkanie z dyrekcją. Co usłyszą?
- Dr Paweł Rajewski: - Powikłania pocovidowe mogą być bardzo poważne
W tym kontekście poseł Paweł Szramka zapytuje, czy zmiana nazw węzłów obejmie także położone w bezpośrednim sąsiedztwie Torunia węzły Turzno oraz Lubicz? Sprawa jest świeża, bo interpelacja wysłana została 11 sierpnia. Co odpowie resort? Czy będą to kolejne zapewnienia o planach, czy też jakieś konkrety? Zobaczymy. Gdy tylko odpowiedź się pojawi, opublikujemy jej treść.
Nie każdy chce zmiany! Gmina Lubicz już 7 lat temu protestowała
Marek Olszewski, wójt podtoruńskiej gminy Lubicz już w 2015 roku mówił zdecydowane „nie” dla zmiany nazwy węzła Lubicz na Toruń Wschód. Skierował wówczas stanowisko gminy Lubicz w sprawie zmiany węzła Lubicz na Toruń Wschód na autostradzie A1 do GDDKiA, ministra infrastruktury, wojewody i marszałka województwa oraz ówczesnego posła Grzegorza Karpińskiego (PO) i Tomasza Lenza (dziś KO).
Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:
- Bieżące wypadki i utrudnienia w Kujawsko-Pomorskiem
- Gdzie dobrze zjeść w Toruniu i okolicach?
- Toruń Retro!
- Sport w Toruniu
Tuż po tym jednak ówczesny poseł Karpiński wspólnie z wiceministrem infrastruktury i rozwoju Pawłem Olszewskim ogłosili, że jeszcze w 2015 roku zostaną zmienione nazwy węzłów w pobliżu Torunia: Czerniewice na Toruń Południe, Lubicz na Toruń Wschód i Turzno na Toruń Północ. Ostatecznie, jak wiadomo, zmieniono tylko tę pierwszą nazwę.
Jakie argumenty miała gmina? " Nazwa „Lubicz” dla węzła na autostradzie A-1 funkcjonuje we wszystkich dokumentach planistycznych od kilkudziesięciu lat (tak długo, jak projektowano A-1) - czytamy w stanowisku - Nazwa „Węzeł Lubicz” istnieje od kilkunastu lat w świadomości kierowców przemierzających Polskę, bo tak nazywał się zjazd z S-10 w kierunku Warszawy. Wprowadzenie nazw niezgodnych z rzeczywistością (np. proponowana nazwa „Toruń Wschód” dla węzła znajdującego się w Lubiczu lub „Toruń Północ” dla węzła oddalonego kilkanaście kilometrów od Torunia) doprowadzi do dezorientacji kierowców, którzy zjeżdżając z A-1 na węźle Toruń trafią nie na teren miasta, lecz teren gminy Lubicz".
Zobacz koniecznie
Dalej samorządowcy z Lubicza wskazywali, że Toruń może mieć swój węzeł, którego lokalizacja jest planowana na terenie miasta. Chodziło właśnie o węzeł Czerniewice (teraz: Toruń Południe). „Nazywanie Toruniem obszaru nie będącego Toruniem jest absurdalne w dosłownym tego słowa znaczeniu” - podkreślała gmina. "Za dopuszczalne uważamy rozważenie możliwości nadania węzłom drogowym nazw dwuczłonowych, np. „Lubicz - Toruń” - pisali lubiczanie.
Odpowiedź ówczesnego wiceministra Olszewskiego była wtedy negatywna. Według ówczesnych zapowiedzi, do 20 października 2015 roku miało zostać przyjęte rozporządzenie dotyczące zmiany nazw węzłów. GDDKiA zapowiadała, że montaż nowego oznakowania potrwa nie dłużej niż trzy tygodnie. Tak się nie stało i batalia - ze strony torunian - o zmianę nazw węzłów trwa kolejny rok.
Czy teraz coś się zmieni? Do tematu wrócimy, gdy minister infrastruktury udzieli odpowiedzi posłowi Pawłowi Szramce.