Wiadomo dlaczego drożeją mieszkania. I szybko drożeć nie przestaną

Piotr Ludwiczak/AIP
Tomasz Czachorowski / Polska Press
Napływ do Polski Ukraińców jest czynnikiem, który coraz mocniej wpływa na rosnące ceny mieszkań. Zarówno u deweloperów, na rynku wtórnym, jak i podwyższa stawki najmu. A ponieważ Ukraińców przybywa w coraz większym tempie, trzeba się spodziewać, że popyt z ich strony nadal silnie będzie wpływał na tendencję wzrostową cen na tych rynkach.

Miastami, w których osoby fizyczne z zagranicy najchętniej kupowały mieszkania były: Warszawa (1 105 mieszkań), Kraków (603) oraz Wrocław (454).

Średnia wielkość mieszkania kupowanego przez osoby fizyczne wyniosła w stolicy nieco powyżej 60 m2, a w Krakowie i Wrocławiu nieznacznie poniżej tego metrażu. Warto odnotować, że lokale kupowane przez osoby prawne były większe niż w przypadku osób fizycznych. Największa różnica miała miejsce w Warszawie (+78 m2, +123 proc.), podczas gdy we Wrocławiu lokale nabywane przez osoby prawne były większe średnio o 31 m2 (+53 proc.), a w Krakowie o 8 m2 (+14 proc.).

To warto przeczytać - KLIKNIJ!

Kiepskie samopoczycie, a nawet migrena? Jesień nie musi "boleć", wystarczy...

Dla rynku mieszkaniowego, miniony rok był pod pewnymi względami rekordowy. Deweloperzy przekazali w nim 78 tys. mieszkań, co było najwyższym wynikiem w historii i jednocześnie o 6 tys. wyższym niż w 2009 r. Spośród wielu czynników, które mają wpływ na wzrost tego rynku można wymienić m. in. niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, programy rządowe (takie jak wygasający w 2018 r. MdM), niskie bezrobocie i wysoką dynamikę wynagrodzeń, a także napływ do Polski Ukraińców, którzy odgrywają coraz większą rolę na krajowym rynku mieszkaniowym.

Może zainteresuje Cię ten artykuł:

Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna oraz konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy przyczyniły się do znaczącego wzrostu liczby Ukraińców w Polsce. Wg badań NBP przeprowadzonych w 2015 r. nowa fala migracji z tego kraju (od 2014 r.) ma inną strukturę niż poprzednio. Obecnie ok. 58 proc. migrantów stanowią mężczyźni (vs. 33 proc. poprzednio), a średnia wieku napływających Ukraińców to 33 lata (vs. 43 we wcześniejszych latach). Dodatkowo, mniej migrantów posiada dzieci: 46 proc. vs. 76 proc. Ze statystyk wynika, że w całym 2015 r. w Polsce mogło być obecnych ok. miliona Ukraińców. NBP szacuje jednak, że z uwagi na krótkoterminowy charakter ich pracy, jednocześnie na terenie naszego kraju przebywało ok. 500 tys. obywateli Ukrainy.

Co więcej, aż 69 proc. studentów z Ukrainy mieszkających w Polsce, deklaruje chęć podjęcia pracy w naszym kraju w przyszłości lub przynajmniej częściowe związanie się zawodowo z Polską.

Liczna migracja naszych wschodnich sąsiadów do Polski sprzyja rozwojowi rynku mieszkaniowego. Z uwagi na zarobki Ukraińców w Polsce (ok. 2 100 zł netto miesięcznie wg NBP) można przypuszczać, że większość migrantów najmuje mieszkania. Niemniej jednak znajdują się też tacy, którzy nabywają mieszkania w Polsce.

Jeszcze w 2014 r. wśród osób fizycznych, największą powierzchnię lokali mieszkalnych w Polsce nabywali Niemcy (30 tys. m2), a Ukraińcy znajdowali się na drugim miejscu (24 tys. m2). Rok później obywatele Ukrainy nabyli już 34 tys. m2 lokali mieszkalnych (+43 proc. r/r), podczas gdy Niemcy 33 tys. m2 (+11 proc. r/r).

Zdecydowanie większa dynamika miała jednak miejsce w 2016 r., bowiem Ukraińcy nabyli wówczas 61 tys. m2 lokali mieszkalnych (+77 proc. r/r), a Niemcy 40 tys. m2 (+20 proc. r/r).

Trzecią narodowością kupującą najwięcej powierzchni mieszkalnych w Polsce byli Brytyjczycy (ok. 13-14 tys. m2 rocznie). Osoby fizyczne legitymujące się zagranicznym paszportem nabyły w 2016 r. 4 207 mieszkań w Polsce o łącznej powierzchni 250 tys. m2 (średnio 59 m2 / mieszkanie). Przy tej średniej wielkości mieszkania można szacować, że Ukraińcy w 2016 r. kupili w Polsce 1 023 mieszkania.

Piotr Ludwiczak, Head of Research, Michael/Ström Dom Maklerski

To warto przeczytać - KLIKNIJ!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wiadomo dlaczego drożeją mieszkania. I szybko drożeć nie przestaną - Strefa Biznesu

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bogacz
Typowy sposób myślenia biedaka. Otóż wiedz frustracie, że to nieprawda. Na najmie nieruchomości robię kupę kasy. Matematyka na koncie nie kłamie. Haha, bogacze boją się banków, wojny? chyba odwrotnie. Biedaki trzymają kasę w skarpetach.
m
mark
bogacze nie trzymają siana na lokatach...a kupują za gotówkę mieszkania, ale oni na tym nigdy nie zarobią, po prostu boją się banków jakiejs wojny, krachu bankowego itd. dlatego sianko wrzucają w bezpieczne mieszkania, ale na tym nigdy nie wyjdą na swoje.....
e
emil3893
Drożeją dlatego, że ludzie kupują mieszkania w centrum za horrendalne ceny, a inwestorzy się cieszą! Ja nigdy nie wydałbym takich pieniędzy za mieszkanie w centrum, gdzie jest ciągły ruch, hałas i zanieczyszczenia – nawet okna nie można otworzyć. Wolę swoje swojskie Piaseczno i mieszkanko w Domie Marzeń ;)
J
Joanna
Gdzie prokuratura??? Jakim prawem ktoś sprzedaje mieszkania ukraińcom i szwabom jak Polacy nie mają gdzie mieszkać?
m
mati
Co za BZDURY.....Ceny rosną ponieważ popyt jest większy niż podaż, co ciekawe Akurat Ukraińcy kupują mieszkania tanie, oddalone od centrów, w tym segmencie ceny wzrosły nieznacznie. Wzrosły natomiast ceny w centrum i lokalizacjach "prestiżowych" za to odpowiadają "Bogaci" Polacy oraz przypuszczalnie obywatele bogatszych krajów Unii (dla których kredyty są cieżko dostępne)
G
Gosc
J znowu mamy cierpiec przez ukry
G
Gość
Kraków jest jedynym w Polsce przeludnionym miastem, więc nie tylko Ukraińcy, ale - i to przede wszystkim - ludność polska z innych miast, powinna wrócić do swych rodzinnych stron i opuścić gród Kraka, który się po prostu dusi. Budowanie coraz więcej mieszkań powoduje kompletne zabetonowanie Krakowa, przez co w mieście żyje się coraz gorzej. Lepszy półmilionowy Kraków a zdrowy niż milionowy a zatruty, z epidemiami. Niech zasiedlą Łódź i Katowice, gdyż tamte miasta się nieźle wyludniły (zwłaszcza Łódź). Kraków to niestety biurowce, czyli miejsca "posadek" a nie pracy (z takiej pracy nie ma dochodu narodowego).
K
Kup pan dzis
Jakość wykonczenia, materiały i komponenty coraz tańsze. Tania siła robocza z Ukrainy zaniżająca pensje w branży budowlanej. 1/2 z instalacji z tak słabych elementów, że wymaga wymiany krótko po rękojmi na koszt mieszkańców. Tynki kładzione na mokre i pracujące ściany, również do poprawki. A wy chcecie brać więcej za takie partaniny?
r
rozbawiony
idź sobie autorze do dowolnego biura sprzedaży i popytaj. Ludzie kupują po kilka mieszkań. Przy takim oprocentowaniu lokat wszyscy walą w mieszkaniówkę.
ł
łódzki menel!
k**** jeszcze 500+ zabiorą!!!
Wróć na i.pl Portal i.pl