Profesor Piotr Gliński gościł w Wiślicy w trzeciej dekadzie kwietnia. Wziął udział w sesji "Pogotowie konserwatorskie dla Wiślicy", zorganizowanej w zabytkowym Domu Długosza. Potem, podczas konferencji prasowej przed bazyliką kolegiacką potwierdził, że takie mobilne pogotowie otrzyma też Wiślica, najmniejsze miasto w Polsce.
Słowa szybko przekuł w czyn. Wicepremier dziarsko wspiął się... na rusztowanie, ustawione przy bocznym wejściu do bazyliki, chwycił urządzenie laserowe - i dokonał pierwszego, symbolicznego czyszczenia tablicy erekcyjnej z XV wieku, z wizerunkiem Madonny i króla Kazimierza Wielkiego.
- Brawo, panie premierze - nie krył uznania burmistrz Wiślicy Stanisław Krzak.
- Miasto małe - wielka historia - ujął rzecz obrazowo ksiądz Wiesław Stępień, proboszcz wiślickiej parafii.
Wiślica to kolebka chrześcijaństwa na ziemiach polskich, historyczna "perła Ponidzia". Ma swoje klejnoty - bezcennej wartości zabytki, z bazyliką kolegiacką, Domem Długosza i średniowiecznym grodziskiem na czele.
- W ciągu ostatnich dwóch lat przywrócono Wiślicy należne miejsce na mapie dziedzictwa kulturowego Polski. W Wiślicy macie skarby. Kultura, nie tylko turystyka może stać się czynnikiem rozwoju - podkreślił wicepremier Piotr Gliński.
"Pogotowie konserwatorskie - mobilne laboratorium dla ochrony, konserwacji i zabezpieczenia dzieł sztuki i obiektów zabytkowych w architekturze" - to innowacyjny projekt, realizowany do czerwca 2018 roku. Jego wartość wynosi ponad 12,7 milionów złotych, a część kosztów pokrywa dofinansowanie z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt zakłada, miedzy innymi, zastosowanie technologii laserowej w konserwacji. Przy użyciu laserów można precyzyjnie i bezpiecznie prowadzić renowację dzieł sztuki. Jak... "to" się robi, pokazał nam w Wiślicy profesor Piotr Gliński.
TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:
ZOBACZ TAKŻE: MUZOtok: Paweł Domagała: Jestem normalnym mężem i ojcem
Źródło:vivi24