Utracone dzieła sztuki wracają do Polski. 26 grafik z kolekcji Jacoba Kabruna trafi do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
PAP/Piotr Nowak
– Kolejne dzieła sztuki wracają do Polski. Grafiki są i wybitne i bardzo ciekawe – poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Chodzi o 26 grafik z kolekcji gdańskiego kupca, kolekcjonera i bibliofila Jacoba Kabruna, które figurowały w bazie strat wojennych. Teraz wracają do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Działa sztuki wracają do Polski

W piątek w siedzibie MKiDN odbyła się uroczystość, podczas której zostały zaprezentowane odzyskane niedawno straty wojenne – 26 grafik z kolekcji Jacoba Kabruna. Obiekty trafią do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Informację o odnalezieniu grafik otrzymał Departament Restytucji Dóbr Kultury MKiDN pod koniec stycznia 2023 roku. Pochodzenie obiektów odkrył Sylwester Rudnik – historyk sztuki i marszand, o czym poinformował posiadacza grafik Piotra Molendę, który – po zapoznaniu się z pochodzeniem obiektów – podjął decyzję o ich bezwarunkowym przekazaniu na rzecz Skarbu Państwa.

– Kolejne dzieła sztuki wracają do Polski, do Skarbu Państwa. To jest szczególnie sensacyjna sytuacja, ponieważ w tym tygodniu do MKiDN przyniesiono te grafiki. Oczywiście, kilka tygodni wcześniej były rozmowy. Grafiki są i wybitne i bardzo ciekawe, ponieważ to jest zestaw 26 grafik z kolekcji Jacoba Kabruna, kupca gdańskiego żyjącego na przełomie XVIII i XIX w., którego kolekcja była podstawą budowy kolekcji gdańskiego Muzeum Miejskiego, którego tradycje przejęło po II wojnie światowej Muzeum Narodowe w Gdańsku. Te grafiki wracają do Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dzisiaj podpiszemy odpowiednią umowę – ogłosił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Kolekcja była w czasie wojny wywieziona z Gdańska

Wicepremier przypomniał, że „kolekcja Kabruna była w czasie wojny wywieziona z Gdańska”. – Niemcy próbowali ją ukryć. Znalazła się ostatecznie najprawdopodobniej na terenie Turyngii i gdy Turyngia przeszła w lipcu 1945 roku pod administrację Armii Czerwonej, jak to zawsze bywa, Rosjanie te grafiki gdzieś wywieźli. Najprawdopodobniej te, które tutaj widzimy, zostały przez jakiegoś czerwonoarmiejca za samogon sprzedane i pozostały na naszych terenach. 1,5 tys. grafik z ponad 7 tys. wróciło do Polski po 1956 roku. Natomiast tak dużej kolekcji, która by wróciła, od dawna nie mieliśmy – mówił.

Piotr Gliński dodał, że pochodzenie grafik odkrył marszand, historyk sztuki Sylwester Rudnik i poinformował o tym posiadacza grafik Piotra Molendę. – Obaj panowie stwierdzili, że jest to właśnie ta kolekcja Kabruna i posiadacz bezwarunkowo, natychmiast podjął decyzję o zwrocie jej Skarbowi Państwa, za co obu panom bardzo dziękujemy. To jest taka normalna, obywatelska postawa ludzi, którzy funkcjonują na rynku dzieł sztuki. Takich postaw potrzebujemy jak najwięcej, bo dzięki temu w ciągu kilku tygodni w zasadzie cały proces się dokonał – zwrócił uwagę.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl