Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz: dla PSL zmiany Konstytucji RP dotyczące TK to konieczność

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 12 lat
– Dla PSL zmiany w Konstytucji RP dotyczące rozdziału o Trybunale Konstytucyjnym to jest konieczność – takie stanowisko zajął wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk podkreślił, że TK powinien „być emanacją bezpieczeństwa prawnego Polski a stał się emanacją upadku wymiaru sprawiedliwości”.

Spis treści

Kosiniak-Kamysz o „grzechach pierworodnych”

W czasie sobotniego briefingu w Pucku wicepremier został zapytany o sytuację w Trybunale Konstytucyjnym.

– Trybunał Konstytucyjny to jest grzech pierworodny naszych poprzedników, którzy zniszczyli wymiar sprawiedliwości – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że "bez naprawy Trybunału Konstytucyjnego nie będzie normalnego wymiaru sprawiedliwości".

Lider PSL "grzechem pierworodnym" nazywał wcześniej zaprzysiężenie sędziów-dublerów. Chodzi o wybranych do TK w grudniu 2015 r. przez Sejm VIII kadencji: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego i Mariusza Muszyńskiego w miejsce sędziów, których kadencja wygasła w TK w listopadzie 2015 r. Wcześniej Sejm VII kadencji wybrał już na te miejsca innych sędziów, a wybór ten TK uznał za zgodny z konstytucją. Jednak prezydent wcześniej zaprzysiągł sędziów Ciocha, Morawskiego i Muszyńskiego.

Wicepremier: jestem zwolennikiem zmian

– Ja jest zwolennikiem zmian w Konstytucji RP, przede wszystkim zmian dotyczących rozdziału o Trybunale Konstytucyjnym – oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Ocenił, że "dla PSL zmiany w Konstytucji to jest konieczność".

– Czy będą chętni do ich przeprowadzenia? Jak się nie da szansy, to się nigdy tego nie sprawdzi – dodał.

Jak powiedział, "możemy polepszyć funkcjonowanie TK; możemy załatać dziury, ale nie naprawimy czegoś, co jest zdewastowane, przeciwko czemu ktoś protestuje".

– Ja protestuję przeciwko degrengoladzie w Trybunale Konstytucyjnym – mówił Kosiniak-Kamysz.

Związek sądownictwa z realizacją KPO

Jako przykład paraliżu TK podał sprawę skierowania przed rokiem przez prezydenta Andrzeja Dudę do TK, jako pilnego, wniosku ws. noweli ustawy o SN. Miała ona m.in. przenieść sprawy dyscyplinarne sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nowela miała wypełnić "kamień milowy" dotyczący sądownictwa związany z realizacją KPO.

– Ponad rok nie byli w stanie sprawdzić ustawy, którą zgłosił Prezydent RP dotyczącej wypłaty środków z KPO, a biorą gigantyczne apanaże – powiedział lider PSL.

– Wielu z nas protestuje przeciwko nieróbstwu, warcholstwu, które obserwujemy i obserwowaliśmy przez ostatnie lata – wyjaśnił.

– To jest smutne, bo TK powinien być emanacją bezpieczeństwa prawnego Rzeczypospolitej, a stał się emanacją upadku wymiaru sprawiedliwości – ocenił Kosiniak-Kamysz.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl