Między innymi tym problemom będzie poświęcono spotkanie w Warszawie wicepremiera Henryka Kowalczyka z amerykańskim sekretarzem rolnictwa Tomem Vilsackiem, ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim i komisarzem ds. rolnictwa UE Januszem Wojciechowskim.
Z danych ONZ wynika, że światowe ceny żywności pozostają o 30 proc. wyższe niż w tym samym czasie roku 2021. Rosnące ceny żywności i skoki cen energii powodują wzrost inflacji na całym świecie.
Cena pszenicy wzrosła na rynkach międzynarodowych po tym, jak Indie zakazały eksportu zbóż. Uzasadniły to suszami i powodziami, które zagrażały uprawom. Przed wprowadzeniem zakazu kraj ten chciał wysłać w tym roku rekordowe 10 milionów ton pszenicy. A ceny tej ostatniej na światowych rynkach wzrosły w tym roku o 60 proc., podnosząc koszty wszystkiego, od chleba po makaron.
W tej trudnej sytuacji stara się pomóc Kanada i oferuje wysłanie swoich statków do europejskich portów, by w ten sposób - jak tłumaczy Melanie Joly, szefowa kanadyjskiej dyplomacji - zwiększyć eksport ukraińskiego zboża.
Joly mówi, że statki mogłyby przewieźć zboże ukraińskie do najbardziej potrzebujących regionów świata. W przeciwnym razie, milionom ludzi będzie grozić głód.
