Małahat Obaid, rzecznik PTA, czyli Pakistańskiego Urzędu Telekomunikacyjnego powiedział, że Wikipedia została zablokowana w piątek po tym, jak nie odpowiedziała na wielokrotną prośbę o usunięcie bluźnierczych treści i nie dotrzymała terminu na ich usunięcie. Według Obaida usunięto zaledwie część Wikipedii, a nie całość, ale nie wiadomo, które treści przepadły bezpowrotnie.
Fundacja Wikimedia, która prowadzi popularną Wikipedię, poinformowała, że nie zgadza się z decyzją Pakistanu i namawia ten kraj do przywrócenia encyklopedii. „Blokada uniemożliwia piątemu najludniejszemu narodowi świata dostęp do największego na świecie repozytorium wolnej wiedzy” - napisała Fundacja Wikimedia.
„Wikimedia uważa, że dostęp do wiedzy jest prawem człowieka. Wikipedia to największa na świecie encyklopedia internetowa i główne źródło zaufanych informacji dla milionów. Jest to stale rosnący zapis historii, który daje ludziom z różnych środowisk możliwość przyczynienia się do zrozumienia ich religii, dziedzictwa i kultury przez wszystkich”
- napisała fundacja w swoim oświadczeniu.
Przypomnijmy, że w 2010 roku problemy w Pakistanie miał Facebook, następnie YouTube, a w ostatnich latach TikTok. Według Usamy Khiljii, pakistańskiego działacza na rzecz praw cyfrowych, blokada Wikipedii pomoże opracować większą kontrolę treści w internecie.
Źródło: AFP

dś