Włodzimierz na Ukrainie przypomina mieszkańcom o Wołyniu. Będzie nowym miastem partnerskim? Przed radnymi decyzja w tej sprawie

Anna Szade
Anna Szade
Burmistrz Malborka Marek Charzewski przy napisie i herbie ukraińskiego Włodzimierza.
Burmistrz Malborka Marek Charzewski przy napisie i herbie ukraińskiego Włodzimierza. Urząd Miasta Malborka
W czwartek (30 marca) Rada Miasta ma zdecydować, czy wyraża zgodę na zawarcie umowy o współpracy partnerskiej Malborka z Włodzimierzem Wołyńskim na Ukrainie. Część mieszkańców ma wątpliwości.

Miasto Włodzimierz podejmie współpracę z Malborkiem?

Miasto Włodzimierz (Wołodymir) w Ukrainie zgłosiło chęć nawiązania współpracy jeszcze przed wybuchem wojny, w lutym 2022 r. Po tym czasie ponowiło prośbę o partnerstwo oraz zaapelowało o pomoc dla mieszkańców, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, będącej skutkiem agresji Rosji na ich kraj.

Marek Charzewski, burmistrz Malborka, odpowiedział na ten apel i w maju 2022 r. pierwsza delegacja zawiozła transport z pomocą. Podczas spotkania obie strony wyraziły chęć sformalizowania kontaktów i nawiązania długoterminowej współpracy, która będzie obowiązywać zarówno w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu.

ZOBACZ TEŻ: Malbork podpisał list intencyjny w sprawie partnerstwa z ukraińskim Włodzimierzem Wołyńskim. To ma być początek współpracy obu miast

Ta umowa to "zaproszenie Ukrainy do zjednoczonej Europy"

W czwartek (30 marca) radni będą głosować projekt uchwały w sprawie umowy partnerskiej z miastem Włodzimierz. Według wstępnego scenariusza, jeśli Rada Miasta Malborka wyrazi zgodę, to włodarze obu miast mieliby złożyć podpisy podczas Dni Malborka, a na uroczystość zostaliby zaproszeni przedstawiciele innych miast partnerskich. Według projektu uchwały, ta bliska współpraca miast to ważny czynnik integracji europejskiej.

- Prawdziwe zjednoczenie Europy dokonuje się przede wszystkim na poziomie społeczności lokalnych. I do tej zjednoczonej Europy chcielibyśmy zaprosić również Ukrainę. Będzie to z pewnością proces trudny i długotrwały, jednak już dziś możemy wspólnie stawiać pierwsze kroki w tym kierunku. Tymi krokami niech będą wzajemne zrozumienie i budowanie podstaw tego zrozumienia poprzez wspólne inicjatywy, takie jak wymiany mieszkańców, wymiany młodzieży, przedsięwzięcia kulturalne, sportowe czy gospodarcze oraz wzajemna pomoc - czytamy w uzasadnieniu.

Sprawa Wołynia. Czy „historię zamiata się pod dywan”?

Ale w Malborku pojawiają się też pełne refleksji głosy kwestionujące tę inicjatywę z uwagi na obchodzoną w tym roku 80 rocznicę rzezi wołyńskiej. Wciąż żyją osoby, które przeszły przez to wojenne piekło.

Biedne małe miasteczko przy samej naszej granicy. Dla mnie pełne piękna, bo związane z pochodzeniem rodzinnym, ale też pełne i emocji, bo związane z przesiedleniem mojej wspaniałej Mamy i Babci oraz reszty rodziny - pisze o Włodzimierzu jedna z mieszkanek na naszym profilu w mediach społecznościowych.

Inni doskonale pamiętają relacje o zbrodniach.

Nie cieszę się z tego, gdy z tyłu głowy mam to, co mi moi rodzice opowiadali za życia, przez co tam przeszli… No cóż, historię się zamiata pod dywan - uważa inny mieszkaniec.

Są też dużo bardziej radykalne stanowiska.

Nie ma zgody myślących Polaków na dobre stosunki między Polakami a Ukraińcami. Nie może być państwa ukraińskiego opartego na ideologii banderowskiej. Ta ideologia wymordowała setki tysięcy Polaków - przypomina kolejny internauta.

Burmistrz Malborka: "Patrzmy w przyszłość"

Nie da się ukryć, że choć mija osiem dekad od tragicznych wydarzeń na Wołyniu, wielu malborczyków ma w genach tamte krzywdy. Tymczasem w Dniu Obrońców i Obrończyń Ukrainy włodarze Włodzimierza Wołyńskiego składali wieniec z kwiatami w narodowych ukraińskich barwach pod pomnikiem dedykowanym Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii.

UPA w czasie drugiej wojny światowej walczyła zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR. Ale od wiosny 1943 r. prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej "całkowitego usunięcia" z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło około 100 tysięcy Polaków.

To narodowe ukraińskie święto obchodzone było 14 października 2022 r. 18 października delegacja Malborka podpisała z Igorem Palonką, merem Włodzimierza, list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy. To dla niektórych malborczyków nieprzyjemny zgrzyt.

- Ale w takim razie posiadanie niemieckich miast partnerskich jest jeszcze większym zgrzytem - odpowiada na uwagi Marek Charzewski. - Co ludzie żyjący tam teraz mają wspólnego z tamtymi zbrodniarzami? Oczywiście, to była zbrodnia i trzeba ją rozliczać. Ale my rozmawiamy o dzisiejszych relacjach i wiemy, że oni potrzebują pomocy i że zostali zaatakowani przez Rosję.

My nawiązujemy tę współpracę, bo Ukraińcy są naszymi sąsiadami. I co, mamy się z nimi kłócić? Czy ważniejsza jest historia i rozliczenie, czy ważniejszy jest czas obecny i to, co mamy? - słyszymy od Marka Charzewskiego.

- Nie podpisujemy porozumienia z Ukrainą, tylko z konkretnym miastem, z którym chcemy współpracować i te relacje trudne również rozwiązywać. Historia jest zawsze trudna - uważa burmistrz.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl