Współpraca Malborka i Włodzimierza Wołyńskiego
Jak poinformowała strona ukraińska, we wtorek (18 października) podpisany został list intencyjny w sprawie partnerstwa między Malborkiem a Włodzimierzem Wołyńskim w Ukrainie.
Dokument parafowali z malborskiej strony Marek Charzewski, burmistrz Malborka oraz Paweł Dziwosz, przewodniczący Rady Miasta, a po ukraińskiej stronie Igor Palonka, burmistrz Włodzimierza.
Podczas rozmowy, obie strony spotkania omówiły możliwe kierunki przyszłej współpracy współpracy. Igor Palonka opowiedział gościom o tym, czym żyje obecnie społeczność, jakie przedsiębiorstwa działają na jej terenie, jak przebiega proces edukacyjny – relacjonuje administracja ukraińskiego miasta w mediach społecznościowych.
Partnerstwo polsko-ukraińskich miast
Podczas spotkania nie zabrakło także tematów wojennych.
Ukraińscy żołnierze dzielnie i z blaskiem w oczach bronią dziś swojej ojczyzny, a naszym zadaniem jest zapewnić im wszystko, czego potrzebują - mówił Igor Palonka.
Burmistrz Włodzimierza wyraził także wdzięczność Polakom, którzy, jak stwierdził, „teraz razem z Ukraińcami przeżywają nowy etap historyczny”.
Z kolei burmistrz Malborka zauważył, że Polacy tak bardzo odczuwają wojnę w Ukrainie, ponieważ wielu Ukraińców przebywa teraz na terenie Polski.
PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. Zawieźli pomoc do Włodzimierza Wołyńskiego w Ukrainie. Wiele wskazuje, że to będzie nowe miasto partnerskie
Jak podkreśla strona ukraińska, podpisanie porozumienia jest częścią działań mających na celu przystąpienie Ukrainy do Wspólnoty Europejskiej, a poprzez kontakty z innymi miastami partnerskimi będzie służyć integracji europejskiej i budowaniu dobrych relacji między obywatelami poszczególnych krajów.
List intencyjny przewiduje wdrożenie długoterminowych przyjaznych wzajemnie korzystnych stosunków między miastami partnerskimi w obszarach edukacji, kultury i sportu, polityki młodzieżowej, opieki zdrowotnej, ubezpieczeń społecznych, gospodarki, realizacji wspólnych projektów finansowanych ze środków unijnych, wymianą doświadczeń między instytucjami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi – wyliczają przedstawiciele administracji Włodzimierza.
Jak zapowiadał burmistrz Marek Charzewski przed wyjazdem, malborska delegacja prócz listu intencyjnego zabiera do Włodzimierza również pomoc humanitarną, o którą poprosiło ukraińskie miasto.
Malbork i Włodzimierz Wołyński miastami partnerskimi
Włodzimierz Wołyński to miasto-bliźniak Malborka. Ma niemal identyczną powierzchnię, która wynosi 17 km kw., a zamieszkuje w nim 39,3 tys. mieszkańców.
To ośrodek z ponad 1000-letnią historią. Zachowały się tam architektura sakralna i tradycje prawosławne. Można dosłownie dotknąć Rusi Kijowskiej – działającego do teraz Soboru Zaśnięcia Matki Bożej zbudowanego w 1160 r. Do dziedzictwa kulturowego miasta wchodzi 8 zabytków architektury o znaczeniu krajowym, 19 zabytków o znaczeniu lokalnym, 2 zabytki archeologiczne. Dlatego jednym z priorytetów rozwoju miasta jest turystyka, co również łączy obydwa miasta.
Ale jest też przemysł. Działa tam 14 przedsiębiorstw przemysłowych z różnych branż: produkcja mebli, inżynieria mechaniczna, poligrafia, obróbka drewna, przemysł lekki i spożywczy oraz inne.
Miasta partnerskie Malborka
Obecnie Malbork ma siedmiu partnerów zagranicznych: niemieckie Nordhorn i Monheim am Rhein, szwedzki Sölvesborg, litewskie Troki, francuskie Margny-lès-Compiègne, włoską Offagnę i irlandzkie Kilkenny. Po agresji Rosji na Ukrainę Rada Miasta zdecydowała o natychmiastowym zerwaniu kontaktów ze Swietłym w obwodzie kalinigradzkim.
