Wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej złożony. Ziobro: „Ma ona warstwę ideologiczną”

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej złożony. Ziobro: „Ma ona warstwę ideologiczną”
Wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej złożony. Ziobro: „Ma ona warstwę ideologiczną” Adam Jankowski
Zbigniew Ziobro złożył w poniedziałek formalny wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej. - Ta konwencja ma drugą część, która jest ukryta. Dotyczy ideologii - przekonywał minister sprawiedliwości.

Szef resortu sprawiedliwości stwierdził na konferencji prasowej, że środowiska lewicowe, związane z PO poza mówieniem o problemie, nie podejmują żadnych realnych działań aby przeciwdziałać przemocy wobec kobiet. - Podczas swoich rządów, mieli w głębokim poważaniu to, czy kobiety są ofiarami przemocy, czy ofiarami gwałtów – ocenił.

Ziobro zapewniał, że obecne polskie prawo wystarczająco broni kobiety przed przemocą, w związku z tym złożył w poniedziałek do Ministerstwa Rodziny, Prawy i Polityki Społecznej formalny wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej.

Ziobro: Konwencja ma drugą, ukrytą część

Zdaniem prokuratora generalnego międzynarodowy dokument „ma drugą część, która jest ukryta” i szkodliwa „w warstwie ideologicznej”, m.in. poprzez wprowadzanie pojęcia płci kulturowej. - To jest zbiór postulatów, które mogą doprowadzić do wzrostu przemocy wobec rodziny i kobiet - przekonywał. - Nie przeczytacie w tej konwencji, że powodem przemocy jest np. alkoholizm, czy uzależnienie od narkotyków i dopalaczy (...). Definicja przyczyn problemu jest pokazana przez pryzmat krytyki tradycyjnego modelu rodziny – dodał.

Minister zapewnił przy tym, że „ta część konwencji, która jest związana z realnymi propozycjami zwalczania przemocy wobec kobiet jest przez rząd nie tylko akceptowana, ale w pełni podziela te postulaty” i wprowadza je w życie. - Tu jest pełna zgoda i nie ma problemu, jeśli chodzi o konwencję stambulską. Problem dotyczy tej drugiej warstwy, którą uważamy za przeciwskuteczną we wprowadzeniu tych zaleceń w życie. Uważamy, że nie tylko nie prowadzi ona do poprawy sytuacji kobiet, ale przeciwnie - w konsekwencji skutki zmian w obszarze obyczajowym mogą doprowadzić nieuchronnie do pogorszenia sytuacji kobiet i wzrostu przemocy domowej w Polsce – mówił Ziobro.

Sekretarz Rady Europy: Polska nie powinna wycofywać się z konwencji stambulskiej

Sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić zaapelowała w niedzielę do polskiego rządu, aby ten nie wycofywał się z konwencji stambulskiej.

Oświadczenie Pejčinović Burić zostało opublikowane na Twitterze przez rzecznika Rady Europy Daniela Holtgena.

Sekretarz RE napisała w nim, że jedyny cel jaki przyświeca konwencji stambulskiej to „zwalczanie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. - Wyjście z niej byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie - oświadczyła.

Marija Pejčinović Burić dodała, że „w przypadku jakichkolwiek nieporozumień lub nieporozumień dotyczących konwencji jesteśmy gotowi wyjaśnić je w konstruktywnym dialogu”.

Konwencja weszła w życie 1 sierpnia 2014 r. gdyż wówczas została ratyfikowana przez przynajmniej 10 państw, w tym 8 państw członkowskich Rady Europy.

Dokument został ratyfikowany i obowiązuje w 34 państwach. Są to: Albania, Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Macedonia Północna, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Włochy i Polska.

13 kwietnia 2015 r prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował konwencję, na podstawie ustawy z 6 lutego 2015 r.
Oświadczenie rządowe w tej sprawie wydano 30 kwietnia 2015 r. Polska była 18. krajem, który związał się konwencją stambulską.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zero to sobie może złożyć wypowiedzenie z pracy.

j
jaka szkoda

Do przestrzegania „konwencji stambulskiej” namawiajcie islamskich obywateli Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii i innych krajów europejskich.

„Zwolennicy wypowiedzenia konwencji przywołują opinię prof. Andrzeja Zolla, na którego autorytet często powołuje się opozycja. Były prezes TK przed kilkoma laty mówił o tym dokumencie: "Rodzi się podejrzenie, że jest to zamach na naszą cywilizację". – Nasze regulacje wypełniają wszystkie dyspozycje, dotyczące regulacji prawnych związanych z przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet – podkreślał, wskazując iż Polska nie powinna tej konwencji ratyfikować.”

Wróć na i.pl Portal i.pl