Święto Wojsk Obrony Terytorialnej decyzją Ministra Obrony Narodowej zostało ustanowione na dzień 27 września, w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Oficjalne uroczystości jubileuszu odbyły się 28 września br. na placu apelowym w Dowództwie WOT w Zegrzu. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystej zbiórki wyróżnił płk Tadeusza Nastarowicza, dowódcę 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Pułkownik z rąk ministra za wybitny dorobek w służbie wojskowej na stanowisku dowódcy brygady otrzymał Szablę Honorową Wojska Polskiego.
- Misję tworzenia brygady OT na Lubelszczyźnie powierzono mi w 2016 roku. To był czas wytężonej pracy i odpowiedzialnych decyzji, ale dziś z satysfakcją mogę powiedzieć, że wypełniliśmy zadanie w stu procentach. To przede wszystkim zasługa ludzi, którzy razem ze mną podjęli się tego wyzwania. Każdy z nich wniósł do nowo formowanej jednostki najlepszą cząstkę siebie. Lubelska Brygada OT, choć młoda wiekiem, jest wspólnotą dobrze zmotywowanych i świadomych żołnierzy. Przez pięć lat wielokrotnie potwierdzaliśmy zasadność powołania WOT. Zbudowaliśmy dobre i trwałe relacje z lokalną społecznością i skutecznie stoimy na straży bezpieczeństwa mieszkańców Lubelszczyzny. – powiedział płk Tadeusz Nastarowicz.
Dewizą przewodnią WOT jest "Zawsze gotowi, zawsze blisko". Żołnierze już nieraz udowodnili, że nie są to tylko puste słowa. brali udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i katastrof, prowadzili działania ratownicze w walce z pandemią, wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej oraz nieśli pomoc sąsiadom z Ukrainy.
Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W ciągu tych pięciu lat powstało 18 Brygad Obrony Terytorialnej, a w ich szeregach jest ponad 34 tysiące żołnierzy-ochotników.
- Vintage łupy, giełda staroci
- Złote Gody w Trybunale Koronnym. Prezydent wręczył medale 10 parom. Zdjęcia
- Zrobili to! Motor mistrzem Polski po fantastycznym finale
- Tradycyjne jesienne wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej [ZDJĘCIA]
- Za nami ostatni w tym roku spektakl „Ryngraf”
- Spacer z psami cane corso. Pierwszy dzień IV Pikniku Cane Corso Italiano
