Wolne Miasto Christiania walczy z dilerami. Rozkopano znaną ulicę tej dzielnicy Kopenhagi

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W enklawie hipisów Wolnym Mieście Christiania w Kopenhadze usunięto w sobotę bruk z ulicy Pusher Street (ulica dealerów), aby zlikwidować handel narkotykami, który w ostatnich latach przejęły gangi. Ma to być początek rewitalizacji i rozwoju słynnej dzielnicy.
Rozkopano słynną ulicę dilerów w Wolnym Mieście Christiania w Kopenhadze.
Rozkopano słynną ulicę dilerów w Wolnym Mieście Christiania w Kopenhadze. PAP/EPA/IDA MARIE ODGAARD

Spis treści

Wolne Miasto Christiania kontra dilerzy

„Mamy dość przestępczości i strzelanin, chcemy wraz z powołaną przez nas fundacją odzyskać ten teren dla siebie i społeczeństwa. Albo będzie istnieć Pusher Street albo Christiania” – podkreśliła rzeczniczka mieszkańców Hulda Malder.

Do akcji wywożenia taczkami bruku przyłączyli się mieszkańcy Kopenhagi, w tym minister sprawiedliwości Peter Hummelgaard, który jeden z kamieni zatrzymał dla siebie na pamiątkę, oraz burmistrz Kopenhagi Sophie Haestorp Andersen.

Burmistrz Kopenhagi Sophie Haestorp Andersen oraz minister sprawiedliwości Peter Hummelgaard także wzięli udział w akcji.
Burmistrz Kopenhagi Sophie Haestorp Andersen oraz minister sprawiedliwości Peter Hummelgaard także wzięli udział w akcji. PAP/EPA/IDA MARIE ODGAARD

Remont Pusher Street oraz kanalizacji ma być początkiem rewitalizacji Christianii, plan przewiduje m.in. budowę 15 tys. m kw. mieszkań komunalnych.

Słynna dzielnica hipisów w Kopenhadze

Do ostatniej strzelaniny na ulicy dilerów doszło pod koniec sierpnia ubiegłego roku; w jej wyniku zginął związany z gangiem 30-letni mężczyzna, cztery osoby zostały ranne, w tym dwóch turystów. Po tym zdarzeniu lokalni mieszkańcy wraz z policją próbowali bezskutecznie zlikwidować handel, ogłoszono m.in. zamknięcie tego miejsca.

Wolne Miasto Christiania powstało w 1971 roku w centrum Kopenhagi na terenach dawnych koszar wojskowych. Pierwszymi mieszkańcami byli hipisi, później anarchiści oraz przedstawiciele innych alternatywnych kultur.

Wejście do Wolnego Miasta Christiania.
Wejście do Wolnego Miasta Christiania. Bruno Jargot / Wikimedia Commons / CC BY-SA 1.0

Początkowo w sprzedaż konopi indyjskich zaangażowani byli miejscowi, z czasem biznes również z twardymi narkotykami przejęły gangi. Przez lata władze wielokrotnie podejmowały próby likwidacji enklawy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl