Wotum nieufności dla ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Kiedy odbędzie się głosowanie?

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Bartłomiej Sienkiewicz
Bartłomiej Sienkiewicz fot. Sylwia Dąbrowa
W drugim dniu posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

Wotum nieufności dla Bartłomieja Sienkiewicza

W środę 17 stycznia posłowie mają zająć się wnioskiem PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Sienkiewicza został złożony przez klub PiS. Wniosek ma związek z decyzjami szefa MKiDN dotyczącymi mediów publicznych. Według PiS minister poprzez swoje działania w spółkach mediów publicznych - TVP, Polskiego Radia i PAP - dopuścił się "złamania konstytucji, poprzez odebranie praw do informacji, również złamania innych ustaw, w tym przede wszystkim ustawy o radiofonii i telewizji".

Hołownia: Zagłosuję za tym by Sienkiewicz pozostał na stanowisku

Szef MKiDN pod koniec grudnia, powołując się na zapisy prawa spółek handlowych, odwołał rady nadzorcze i prezesów spółek TVP, Polskiego Radia oraz PAP i powołał nowych; następnie podjął decyzję o postawieniu spółek w stan likwidacji. W uzasadnieniu do wniosku o wotum nieufności napisano, że Sienkiewicz jest "bezpośrednio odpowiedzialny za bezprecedensowy atak na media publiczne — Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Polską Agencję Prasową".

Po decyzjach o "powołaniu" nowych władz mediów (a potem postawieniu ich w "stan likwidacji") w Polsce doszło do wielotysięcznych manifestacji przed gmachami TVP. Interwencje poselskie w TVP i Polskiej Agencji Prasowej prowadzili parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Wybitni prawnicy zwracali uwagę, że działania ministra Sienkiewicza są bezprawne. Sądy rejestrowe nie wpisały nowych władz - argumentując to tym, że takowe może powołać Rada Mediów Narodowych.

Marszałek Sejmu we wtorek na konferencji prasowej przed rozpoczęciem obrad Sejmu zapytany został o to, czy zagłosuje za odwołaniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. - Zagłosuję za obroną ministra Sienkiewicza, dlatego, że uważam, że nawet jeżeli ten pierwszy krok, który został przez niego podjęty, okazał się nieskuteczny, to drugi okazał się, czy okazuje się skuteczny. Mówię tutaj o wszczęciu procedury likwidacyjnej - zapowiedział Szymon Hołownia.

Źródło: i.pl, PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl