Wrocław: Bloki z PRL-u atrakcją turystyczną?

Michał Kurowicki
Pochodzące z lat 70. bloki, stojące przy  ul. Reja 4, 6 i 8 trzeba odnowić według oryginalnych założeń ich projektanta
Pochodzące z lat 70. bloki, stojące przy ul. Reja 4, 6 i 8 trzeba odnowić według oryginalnych założeń ich projektanta Michał Kurowicki
- Dlaczego pochodzące z lat 70. i 80. ubiegłego wieku bloki z wielkiej płyty odnawiane są w tak koszmarny sposób? - pytają członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Przedstawiciele TUMW wyliczają, że zewnętrzne elewacje po ociepleniu malowane są najczęściej na żółto, różowo lub pomarańczowo. Do tego dochodzą różne wzory. Tak, aby było "wesoło". Twierdzą, że efekt jest koszmarny.

Jednocześnie przedstawiają własną propozycję, jak mogłyby wyglądać te bloki. Według TUMW w niektórych przypadkach wystarczy wrócić do tego, jak budynki prezentowały się w chwili oddania ich do użytku. Czyli w latach 70. i 80. ub. wieku.

Towarzystwo opracowało właśnie projekt odświeżenia dziewięciu takich bloków. Chodzi o trzy budynki przy ul. Reja, dwa przy ul. Wyszyńskiego, jeden na skrzyżowaniu ul. Prusa i Matejki i trzy przy ul. Kolejowej.

Projekt TUMW zakłada pomalowanie elewacji na biało i odtworzenie wzorów, jakie w swoim projekcie przewidział ich architekt. - Jeśli spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą otwarte na współpracę z nami, to jesteśmy w stanie zaoferować nieodpłatnie nasze projekty - wyjaśnia Wojciech Prastowski z TUMW.

Jeśli nawet jedna ze wspólnot mieszkaniowych zdecyduje się wybrać projekt TUWM, pozostaje najważniejsza kwestia, czyli finansowanie remontu elewacji.

- Za ocieplenie, otynkowanie i odmalowanie 10-piętrowego bloku przy ul. Krynickiej wspólnota musiała zapłacić ok. 300 tys. zł - wylicza Seweryn Chwałek z wrocławskiej firmy Expert Dom. - Zwykle to właśnie członkowie wspólnoty decydują, jaki projekt elewacji budynku wybiorą. Dodam, że jeśli w wyniku ocieplenia bloku, udaje się zaoszczędzić ponad 20 procent ciepła, wtedy budżet państwa dodaje do remontu 15 procent jego kosztów. Tak właśnie stało się na Krynickiej, gdzie otrzymano z budżetu 46 tys. zł.

Mieszkańcy trzech bloków z ul. Reja, których remont proponuje TUMW, nie mają funduszy na rozpoczęcie prac. Jak dowiedzieliśmy się w Prywatnym Zarządzie Mieszkaniami, który nadzoruje blok przy Reja 8, wspólnota złożyła się tam w 2009 r. na remont dachu. A teraz mieszkańcy szykują się do renowacji windy. Na elewacje nie ma szans.

Projekty bloków z czasów PRL-u, mimo wielu wad, broniły się kontrastową elewacją, podkreślaniem z pomocą ciemnego koloru lub materiału (np. kafle) poziomych pasm okiennych. Stosowano biel, która brudzi się tak samo jak wszechobecna dziś żółć. Mówi się, że wtedy wszystko było szare - to nieprawda. Po 20 latach nieodświeżania fasad - one zwyczajnie się zabrudziły. Poza tym podczas remontu zrezygnowano z tych wszystkich elementów, które były ich atutami.

Szanujmy bloki z wielkiej płyty

Modernistyczna architektura bloków z wielkiej płyty, pochodzących z lat 70. i 80. zasługuje na szacunek.

- Powinniśmy otoczyć ją specjalną ochroną - mówi Wojciech Prastowski z TUMW. - Mam tu na myśli szczególnie kilka najbardziej oryginalnych budynków, czyli:
- wrocławski ,,Manhattan" przy pl. Grunwaldzkim
- galeriowiec przy ul. Kołłątaja
- trzonoliniowiec na rogu ul. Kościuszki i ul. Dworcowej - galeriowiec Stefana Mullera przy Grabiszyńskiej,
- bloki przy ul. Reja, Kolejowej i Wyszyńskiego, których elewacje przypominały regularnie poukładane klocki z gry "Tetris" (pionowe łączenia ciemnym kolorem okien z balkonami)

Wymienione budynki mogą stać się ikonami swojego stylu architektonicznego. Dzięki temu, niewielkim kosztem Wrocław mógłby wzbogacić się o kolejne atrakcje turystyczne. Warto rozważyć ten pomysł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wrocław: Bloki z PRL-u atrakcją turystyczną? - Gazeta Wrocławska

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hdu wam wiesniaki
wyburzyc !!!!!! powiekszyc galerie dla wieśniaków DL DPL DB DDZ DTR DKL DZA DWR DOA
j
jura
Może nie są piękne ,ale mam mieszkanie. Teraz to byłoby niemożliwe. Mam 29 lat i kupiłem za półdarmo 10 lat temu.
k
[email protected]
A! co z innymi NIE-BLOKAMI . a KAMIENICZKAMI......np.ULICA NAUCZYCIELSKA!!!!!! są usytuowane z BOKU, nie na WIDOKU i do tego KOMUNALNE!!!!!!!!!! TO JUŻ NIKT O NIE nie WALCZY ,a sa takie PIEKNE!!!! i ZDROWE!!!!!!!!!!!!!!!! WARTO JE UPIĘKSZYĆ!!!!!!!!!! NAPRAWDĘ.
M
Me
Zamiast wyburzyć i w tym miejscu odtworzyć starą zabudowę opracowaną w nowoczesnych standardach, z podziemnymi parkingami, to będziemy pielęgnować PRL-owskie koszmarki.
Wspaniale, doprawdy wspaniale (sarkazm - dla tych którzy nie złapali).
@Zuzia - serce to mieli Niemcy, którzy tu byli 700 lat, za ich czasów Wrocław był perełką, a rzekomi "z sercem" tylko to miasto oszpecili architektonicznymi koszmarkami.
g
gosc
Swietny pomysl. W zeszlym roku odwiedzilam Polske, Wroclaw po, az przeszlo 20 latach. Pochodzilam po starych miejscach, szkola , ulica gdzie sie wychowalam , dawniej ul. Buczka. Serce sie kraje w kawalki jak widzialam odpadajace tynki z budynkow mieszkalnych. Kosciol okronglak, tynk nowy, az nie pasuje do reszty dzielnicy, Wroclaw ma piekna architektore z roznych epok, ale bardzo zaniedbana. Nareszcie ktos mysli.
w
wroclawianka-Zuzia
przeciez to co sie wyprawia to nie zasluguje na okreslenie ich mianem ''politykow'' doprowadzia Polske
do calkowitej ruiny - czy masz na mysli Palikota ktory tanczy wookol swego ogona?
w
wroclawianka - Zuzia
bloki te budowane byly przez ludzi z sercem a nie przez niewidomego pochodzenia deweloperow, ktorzy
tylko drapna kase i w nogi. Budowniczy z PRL byli odpowiedzialni za to co robili - to byli ludzie u ktorych
liczyl sie honor i ciezka praca jaka przystala na tamte trudne czasy, dlatego powinnismy szanowac bloki
budowane przez naszych dziadkow i ojcow - wszystko bylo POLSKIE!!!! nasze i Lwowskie.
Szanujmy prace naszych prawdziwych Polakow.
Zycze sukcesu i duzo turystow.
w
wroclawianka - Zuzia
bloki te budowane byly przez ludzi z sercem a nie przez niewidomego pochodzenia deweloperow, ktorzy
tylko drapna kase i w nogi. Budowniczy z PRL byli odpowiedzialni za to co robili - to byli ludzie u ktorych
liczyl sie honor i ciezka praca jaka przystala na tamte trudne czasy, dlatego powinnismy szanowac bloki
budowane przez naszych dziadkow i ojcow - wszystko bylo POLSKIE!!!! nasze i Lwowskie.
Szanujmy prace naszych prawdziwych Polakow.
Zycze sukcesu i duzo turystow.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Wrocław: Bloki z PRL-u atrakcją turystyczną?
w
wrc
Dobrze, że wreszcie niektórzy uświadomili sobie, że za "komuny" nie wszystko było złe. Ciekawe kiedy obecni politycy to sobie uświadomią.
Wróć na i.pl Portal i.pl