To tylko nieliczni ludzie związani z Łodzią, którzy spoczęli na warszawskich Powązkach. Roman Kłosowski, niezapomniany Maliniak z „Czterdziestolatka”, aktor znany też z innych wspaniałych ról, był dyrektorem Teatru Powszechnego w Łodzi. Zresztą do dziś mieszka tu jego rodzina. Stanisław Mikulski, czyli dla wielu Polaków Hans Kloss ze „Stawki większej niż życie”, był łodzianinem. Wychował się na Bałutach.
- Jestem więc chłopakiem z Bałut – mówił nam przed laty w wywiadzie Stanisław Mikulski. - Przyszedłem na świat przy ul.Lutomierskiej, mieszkałem na ul. Limanowskiego. A gdy wybuchła wojna, gdy w tej części Bałut utworzono getto, to przenieśliśmy się do Śródmieścia. Mieszkaliśmy na rogu ul. Narutowicza i Sienkiewicza, tuż przy łódzkiej telewizji. Do dzisiaj stoi część tego domu. Wyjechałem z Łodzi, bo dostałem powołanie do wojska. Potem zamieszkałem w Lublinie, wyprowadziłem się do Warszawy. Nigdy o tej Łodzi nie zapominałem. Rodzicom trudno było utrzymać duże, trzypokojowe mieszkanie, bez centralnego ogrzewania. Trzeba było nosić węgiel, palić w piecach. Dla starszych ludzi było to duże utrudnienie. Pomogłem im i dostali mieszkanie w blokach, na nowym wtedy osiedlu Teofilów. Były to dwa pokoje, dla tych dwojga starszych ludzi zupełnie wystarczające. Tam rodzice mieszkali do końca swoich dni. I tam ich odwiedzałem.
Groby znanych Polaków na Powązkach - mapa. Zobacz, jak wyglą...
Na Powązkach znajdziemy też grób Władysława Reymonta. Nie był łodzianinem, w Łodzi mieszkał kilka miesięcy, ale pięknie opisał miasto w „Ziemi obiecanej”. Reymont jest jednak związany z naszym regionem. Urodził się przecież w Kobielach Wielkich koło Radomska. Mieszkał w Lipcach Reymontowskich, które opisał w „Chłopach”. Za tę powieść dostał Nagrodę Nobla.
Na zdjęciach zobaczymy jak m.in. wygląda grób Kazimierza Deyny, który grał w ŁKS-ie, Jacka Kaczmarskiego, Leona Schillera, Marii Rodziewiczówny czy Zdzisława Maklakiewicza. A także miejsce, gdzie złożono prochy Czesława Niemena.
