Wyborowa wyprowadza się częściowo z Poznania. Z terenów położonych nad Maltą zniknie zakład produkujący znaną wódkę. Jest to konsekwencja uchwalonego przez radnych planu zagospodarowania przestrzennego okolic jeziora Maltańskiego. Zakład on, że tereny, na których do tej pory produkowano wódkę staną się miejscem rekreacyjno-sportowym. Alkohol przy ulicy Komandoria był produkowany od 86 lat.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:
Prosto z Poznania na GłosWielkopolski.pl
- Od poniedziałku zostaje wstrzymana produkcja w zakładzie przy ulicy Komandoria. Jego funkcję przejmuje zakład w Zielonej Górze - informuje Andrzej Szumowski, wiceprezes Wyborowej.
- Produkcja wódek w Poznaniu trwa nieprzerwanie od końca XVIII wieku. Zakład produkcyjny przy Malcie powstał w 1927 roku. Poznań ma bardzo bogate tradycje produkcji znakomitych wódek, a najistotniejszym procesem w produkcji wódki jest uzyskanie jak najlepszego spirytusu. Tym dalej będzie się zajmował zakład w Poznaniu przy ulicy Janikowskiej - dodaje wiceprezes Szumowski.
PRZECZYTAJ:
Wyborowa się wynosi. Co tam praca i pracodawcy. Ważne, że widoczki będą - komentuje Leszek Waligóra
Decyzja o przeniesieniu produkcji podyktowana jest względami ekonomicznymi i prawnymi. Pierwsze związane są z trudną sytuacją przemysłu spirytusowego w Polsce, która utrzymuje się przez ostatnich kilka lat. Dlatego firma zdecydowała rozlewać wódki w jednej lokalizacji. Przez względy prawne wybór miejsca był ułatwiony. W kwietniu 2002 roku radni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego. Według jego zapisów w ciągu 15 lat od daty przyjęcia dokumentu miejsce, w którym działała Wyborowa, zostanie zmienione w teren rekreacyjno-sportowy. Przez to zakładzie nie można było wykonywać inwestycji i modernizacji. Stąd decyzja o zakończeniu produkcji na Maltą.
Wyborowa żąda od Poznania zapłaty za plan zagospodarowania Malty
- Pracownicy w piątek zostali poinformowani o decyzji zarządu. Zostały im przedstawione te same powody natury prawnej i ekonomicznej - zapewnia wiceprezes Szumowski.
- 30 osób otrzymało propozycję pracy w zakładzie przy ulicy Janikowskiej, a kolejne 43 osoby w zakładzie w Zielonej Górze - dodaje.
Osoby, które zdecydują się na pracę w Zielonej Górze, mogą liczyć na bezpłatne zakwaterowanie i transport. Kto nie zgodzi się na zmianę miejsca pracy może liczyć na wysokie odprawy, nawet do 15-krotności miesięcznej pensji. Ponadto wszyscy pracownicy będą mogli przystąpić do programu aktywizacji zawodowej lub skorzystać z kursów i szkoleń.
Na razie nie wiadomo co stanie się w przyszłości z terenami przy jeziorze. Spółka jest ich użytkownikiem wieczystym. Jak słyszymy od władz firmy, na razie jest za wcześniej, aby podać szczegóły dotyczące działki. W grudniu odbyła się rozprawa związana z pozwem, jaki złożyła Wyborowa przeciwko miastu. Firma domaga się w nim odszkodowania w wysokości prawie 100 mln zł, właśnie za zmianę przeznaczenia gruntu, a co za tym idzie spadek jego wartości. W jednym z tekstów "Głosu" Wojciech Kręglewski, radny PO, przypominał, że budynki fabryki to już zabytek. - Gdyby zmienić plan i dopuścić tutaj mieszkaniówkę, mogłyby powstać lofty - mówił radny w kontekście uniknięcia przez miasto odszkodowania.
Wyborowa S.A. jest jednym z większych producentów wódek w Polsce, należy do francuskiego koncernu Pernod Ricard. Firma najbardziej znana jest z wódki o tej samej nazwie. Produkuje również Luksusową oraz Pana Tadeusza. Spirytus, potrzebny do każdej z tych marek, powstaje w Poznaniu przy Janikowskiej.