WYNIKI:
1. Prawo i Sprawiedliwość - 43,6 proc.
2. Koalicja Obywatelska - 27,4 proc
3. SLD/Lewica - 11,9 proc.
4. Polskie Stronnictwo Ludowe - 9,6 proc.
5. Konfederacja - 6,4 proc.
239 mandatów - według IPSOS - zdobywa PiS, co oznacza samodzielną większość.
Co wyniki sondażu IPSOS oznaczają dla województwa łódzkiego?
Sondaż przeprowadzono w oparciu o granice województw, bez wyszczególniania okręgów, co analizę utrudnia. Niemniej, wynik PiS w województwie łódzkim przekroczył 46 proc. i jest lepszy od krajowego o 2,5 pkt proc., co oznacza, że PiS w najgorszym dla siebie scenariuszu co najmniej utrzymuje swoje siedemnaście mandatów zdobytych w wyborach do Sejmu w 2015 r.
Z kolei wynik Koalicji Obywatelskiej w regionie to 26,1 proc., słabiej o 1,3 pkt proc. niż krajowy wynik KO. W 2015 r. Platforma Obywatelska i Nowoczesna startując pod swoimi szyldami zdobyły łącznie dziesięć poselskich mandatów, a ich sondażowy wynik pod wspólnym szyldem może oznaczać wynik pomiędzy 8-10 mandatów. Najistotniejsze będą wyniki w Łodzi, w której w 2015 r. PO zdobyła cztery mandaty, a Nowoczesna jeden.
Trzecia siła to SLD/Lewica, komitet nieobecny w Sejmie przez ostatnie cztery lata. W trzech łódzkich okręgach wyborczych pracownia IPSOS daje temu komitetowi 13,6 proc., czyli o 1,7 pkt proc. więcej, niż w kraju. Uzysk SLD/Lewica może się zatem lokować między 3, a 4 mandatami, w Łodzimożliwe są nawet dwa. Oczywiście przy założeniu, że wyniki sondażu potwierdzą się w oficjalnych wyliczeniach Państwowej Komisji Wyborczej, tym bardziej, że IPSOS mylił się już w poprzednich wyborach w swoich szacunkach.
PSL Koalicja Polska w województwie łódzkim swoim wynikiem poszła poniżej swojego wyniku krajowego. W Polsce ludowcy sięgnęli po 9,6 proc. w regionie łódzkim tylko 7,7 proc. A jednak taki wynik może oznaczać, że PSL utrzyma swój mandat w okręgu sieradzkim, a na kolejny może liczyć w okręgu piotrkowskim.
Także Konfederacja w łódzkich okręgach zdobyła relatywnie mniej, niż w kraju. 6,4 proc. to wynik krajowy, w Łódzkiem 5,7 proc. IPSOS wyliczył dla tego komitetu trzynaście mandatów poselskich, ale jest prawdopodobne, że ani jednego ten komitet nie zdobędzie w okręgach łódzkim, sieradzkim i piotrkowskim.
Frekwencja – według IPSOS – wyniosła 61,1 proc. w kraju, w województwie łódzkim tyle samo.
Wyniki wyborów do Sejmu 2019
Frekwencja: 61,74%
Państwowa Komisja Wyborcza
CZYTAJ INNE ARTYKUŁY
- Grzybobranie na wesoło. Zobacz najśmieszniejsze MEMY o grzybiarzach!
- Za co dostaniesz 500 zł mandatu w lesie?
- Zalew Sulejowski wysycha. Skutki suszy w regionie [ZDJĘCIA]
- Wyjątkowo ciepły grudzień a jaka będzie zima?
- Burza w Łodzi. Zalane ulice po ulewie FILM ZDJĘCIA
- Trąba powietrzna koło Lutomierska [ZDJĘCIA i FILM]
