Wybory do Europarlamentu 2019. Lokale wyborcze
Głosowanie na europosłów w większości przypadków będzie przeprowadzone w tych samych miejscach co ubiegłoroczne wybory samorządowe. Zmiany lokalizacji komisji wyborczych będą niewielkie.
Wybory do Europarlamentu 2019. Znajdź swoją komisję
Na stronie pkw.gov.pl. jest też wyszukiwarka komisji – wystarczy wpisać miasto i ulicę, na której się mieszka, a jako wynik wyskoczy miejsce i adres komisji, w którym powinniśmy głosować.
Idąc na głosowanie, trzeba ze sobą zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem. Tylko za jego okazaniem zostanie nam wydana karta do głosowania. Odbiór karty trzeba potwierdzić własnoręcznym podpisem na spisie wyborców.
Głosowanie polega na wybraniu jednego kandydata - postawieniu dwóch przecinających się linii, najlepiej znaku „x”, w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.
Wyjeżdżasz? Też możesz głosować
Jeśli ktoś 26 maja będzie przebywał poza miejscem stałego zamieszkania, też może głosować. Jednak wcześniej musi zapewnić sobie możliwość wzięcia udziału w eurowyborach.
Najprostszym rozwiązaniem jest posiadanie zaświadczenia o prawie do głosowania, które pozwala na oddanie głosu w dowolnej komisji w kraju lub poza granicami Polski. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia trzeba złożyć w urzędzie gminy najpóźniej 24 maja, ale lepiej nie czekać z tym do ostatniej chwili, bo tuż przed eurowyborami zapewne będą kolejki chętnych do otrzymania takiego dokumentu.
UWAGA!!! Jeśli ktoś zgubi zaświadczenie, zniszczy lub zapomni je ze sobą zabrać, nie będzie mógł głosować.
Jeśli ktoś jest pewny, gdzie będzie 26 maja, może w tej miejscowości dopisać się do spisu wyborców. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć do 21 maja.
WIDEO: Krótki wywiad. Kosmiczna misja magistratu
