Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w miniony weekend, w Polsce zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość - wynika z najnowszego sondażu Polska Press Grupy i Ośrodka Badawczego Dobra Opinia. Jednak tuż za nim jest Koalicja Europejska. Próg wyborczy przekraczają 4 ugrupowania.
Wybory do Europarlamentu 2019. Sondaż Polska Press Grupy
- 38.70%
- 37.10%
- 8.40%
- 6.40%
- 4.90%
- 3.60%
- 0.70%
- 0.10%
- 0.10%
- 0.00%
Sondaż zrealizowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia
Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w wyścigu o mandaty do Parlamentu Europejskiego, ale przewaga ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego nad Koalicją Europejską jest niewielka - wynika z najnowszego sondażu Polska Press Grupy i Ośrodka Badawczego Dobra Opinia, przeprowadzonego w dniach 13-16 maja na reprezentatywnej kwotowo próbie 6500 dorosłych mieszkańców Polski.
Wybory do Europarlamentu 2019. Sondaż Polska Press Grupy: Pi...
Oddanie głosu na PiS zadeklarowało 38,7 proc. ankietowanych. Z kolei na Koalicję Europejską zagłosowałoby 37,1 proc. badanych. Do PE dostałaby się też partia Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 8,4 proc., a także ruch Kukiz’15, na który głos oddałoby 6,4 proc ankietowanych. Tuż pod progiem znajduje się Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy z wynikiem 4,9 proc. Lewica Razem może liczyć na 3,6 proc., natomiast Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego uzyskałaby 0,7 proc. głosów.
CZYTAJ TEŻ | Sondaż: Europejczycy chcą silniejszej Europy i więcej uprawnień dla instytucji unijnych
Z naszego sondażu wynika, że delikatna większość wyborców PiS mieszka w miastach - 54,8 proc. głosów na tę partię pochodzi z miast, natomiast 45,2 proc. to głosy wiejskie. Niewiele ponad połowa wyborców partii rządzącej to kobiety.
Elektorat Koalicji Europejskiej jest zdecydowanie bardziej miejski - stamtąd pochodzi 68,2 proc. wyborców KE. 31,8 proc. to głosy mieszkańców wsi. Co ciekawe, KE wyprzedza pod tym względem nawet Wiosnę Roberta Biedronia, dla której głosy mieszkańców miast stanowią 68 proc. wyniku, a mieszkańców wsi - 32 proc. Również w przypadku KE kobiety są delikatnie w przewadze, jeśli chodzi o elektorat. W przypadku głosujących na Wiosnę ta przewaga jest większa, bo aż 58 proc. to kobiety.
CZYTAJ TEŻ | Konwencja "Wiosny" w Warszawie. Robert Biedroń: Nadszedł czas, abyśmy wprowadzili w relacjach państwo-Kościół europejskie standardy
Największą grupę wyborców Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy - 42,6 proc. - stanowią ludzie młodzi, w przedziale wiekowym 18-29 lat. Zaledwie 14,2 proc. wyborców PiS i 16,8 proc. głosujących na KE pochodzi z tej grupy.
Wiosna i Kukiz’15 posiadają największe grupy zwolenników w przedziale wiekowym 30-44 lata. Dla Wiosny jest to 36,6 proc., a dla ruchu Pawła Kukiza - 34,6. Z tej kategorii wiekowej pochodzą 24 proc. wyborców PiS i 31,1 proc. stawiających na KE.
Pozostałe dwie kategorie to już dominacja dwóch największych partii. Z grupy wiekowej 45-59 lat pochodzi 25,7 proc. głosujących na PiS oraz 25,5 proc. wyborców KE. Natomiast 36,1 proc. elektoratu PiS stanowią osoby powyżej 60 roku życia. Dla KE jest to 26,5 proc.
Niewielka różnica między największymi partiami oznacza, że wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego jest w dalszym ciągu sprawą otwartą. Ostatni weekend przed wyborami bardzo często przynosi bowiem mniejsze lub większe wahnięcia. Wiele zależy przede wszystkim od frekwencji - duża frekwencja jest na rękę PiS-owi i Koalicji Europejskiej. Z kolei mniejsze komitety wolałyby, żeby frekwencja była niższa.

Ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Koalicja Europejska nie zamierzają odpuszczać na ostatniej prostej przed wyborami, które w Polsce odbędą się w niedzielę 26 maja. Widać to choćby po wydarzeniach z ostatniego weekendu, kiedy Koalicję oficjalnie poparł Donald Tusk, obecny w Warszawie na marszu “Polska w Europie”. Wcześniej Tusk unikał bezpośredniego opowiedzenia się za KE, ale teraz jego głos może wpłynąć na wynik głównej formacji opozycyjnej.
CZYTAJ WIĘCEJ | Marsz "Polska w Europie". Donald Tusk wsparł Koalicję Europejską. "Idźcie do zwycięstwa!"
Koalicja zamierza też w dalszym ciągu poruszać temat pedofilii w Kościele, wywołany przez film dokumentalny braci Sekielskich pt. “Tylko nie mów nikomu”. Grzegorz Schetyna zapowiedział, że w poniedziałek poda założenia komisji, która ma zająć się przypadkami pedofilii w Kościele.
Z kolei Prawo i Sprawiedliwość przygotowało ostatnią już obietnicę, którą ogłoszono podczas finałowej konwencji wyborczej w Krakowie w niedzielę. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie stałego comiesięcznego dodatku w wysokości najprawdopodobniej 500 złotych dla dla osób powyżej 18 roku życia, posiadających orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności.
CZYTAJ WIĘCEJ | Finałowa konwencja PiS w Krakowie. Ostatnia obietnica w kampanii wyborczej - 500 plus dla niepełnosprawnych
Sondaż zrealizowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 13-16 maja na reprezentatywnej kwotowo próbie 6500 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.
Współpraca: Arkadiusz Alaba
