Spis treści
Zanieczyszczenie Odry
Poprzedni rząd zdecydował o przedłużeniu w latach 2018-21 kilkunastu koncesji wydobywczych bez oceny wpływu na środowisko; niektóre z tych kopalń odprowadzają zasolone wody do Odry – mówiła Urszula Zielińska, wskazując na poważny problem zanieczyszczenia rzeki.
Resort klimatu podjął kroki w celu zobowiązania spółek wydobywczych do sporządzenia ocen środowiskowych dla tych koncesji. Celem jest zapewnienie mieszkańcom informacji o wpływie działalności kopalń na środowisko. Wiceszefowa MKiŚ zaznaczyła, że obecne działania mają na celu ochronę środowiska i zapobieganie dalszym zanieczyszczeniom.
Działania naprawcze wobec katastrofy ekologicznej
W odpowiedzi na zagrożenie związane z zakwitem złotej algi w rejonie zbiornika Dzierżno Duże, ministerstwo podjęło szereg działań. Zielińska wymieniła stworzenie monitoringu Odry, prace nad systemem modelowania zasolenia wód oraz przygotowanie specustawy o rewitalizacji Odry.
Przeglądamy też Krajowy Program Renaturyzacji Wód Powierzchniowych pod kątem tego, czy zawarte w nim projekty renaturazycyjne są wystarczające dla odbudowy ekosystemu Odry – dodała wiceszefowa MKiŚ.
Odsalanie wód koniecznością
Zielińska podkreśliła, że główne spółki wydobywcze zostały zobowiązane do przygotowania planów odsalania wód dołowych, co ma na celu eliminację przyczyn zasolenia Odry.
Po raz pierwszy od katastrofy na Odrze w 2022 r. zobowiązaliśmy główne spółki wydobywcze, które korzystają z Odry dla usuwania wód dołowych, bo to jest właśnie jest główna przyczyna tego zasolenia (...), do przygotowania planów i przedstawienia planów z wyceną i harmonogramami instalacji. Są to głównie instalacje odsalające, ale również dodatkowe instalacje, które zarządy spółek przedstawią jako zasadne, istotne, żeby pomóc odsolić te wody i żeby usunąć przyczyny, dla których prymnesium parvum (złota alga - PAP), która jest słonowodną algą, pojawia się w słodkowodnej rzece i jej dopływach – wyjaśniła wiceminister.
Przegląd i naprawa błędów prawnych
Zielińska zwróciła uwagę na błędy prawne, które umożliwiły przedłużenie koncesji wydobywczych bez oceny środowiskowej. Podkreśliła, że te błędy zostały już naprawione, aby uniknąć konsekwencji ze strony Komisji Europejskiej.
To było 17 decyzji dla dziewięciu kopalń, głównie ze Śląska, bez wymogu przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. To było niezgodne z prawem europejskim i po ok. (...) trzech latach ten wyłom w polskiej ustawie, który celowo wykonano, żeby jednorazowo przedłużyć kilkanaście decyzji wydobywczych bez oceny, zamknięto, zanim Komisja Europejska zdążyła otworzyć procedurę naruszeniową – podkreśliła wiceminister.
Działania te są krokiem w kierunku naprawy szkód wyrządzonych środowisku oraz zapobiegania podobnym problemom w przyszłości. Ministerstwo Klimatu i Środowiska kontynuuje prace nad ochroną środowiska naturalnego i zapewnieniem bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?