Wyjątkowe znalezisko w gdańskim Żurawiu odkryte podczas prac remontowych. Przedmiot pochodzi z XVII wieku!

Michał Karcz
Michał Karcz
W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku podpisano umowę z wykonawcą wystawy w Żurawiu. Podczas prac odnaleziono wyjątkowy kamień wodny z XVII wieku
W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku podpisano umowę z wykonawcą wystawy w Żurawiu. Podczas prac odnaleziono wyjątkowy kamień wodny z XVII wieku Jakub Steinborn
Wyjątkowe znalezisko w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. To kamień wodny, który pochodzi z XVII wieku! Eksponat został odkryty przypadkiem, podczas prac konserwatorskich. Narodowe Muzeum Morskie podpisało umowę z wykonawcą wystawy stałej w Żurawiu.

W gdańskim Żurawiu prowadzone są obecnie prace konserwatorskie. Związane są między innymi z powstającą tam wystawą stałą, która będzie poświęcona historii Gdańska. W czwartek 2 marca 2023 roku przedstawiciele Narodowego Muzeum Morskiego zorganizowali konferencję w Ośrodku Kultury Morskiej, podczas której podpisali umowę z firmą odpowiedzialną za zorganizowanie wystawy.

To było jednak tylko tło do pokazania wyjątkowego obiektu muzealnego, który wzbogaci gdańską kolekcję.

Kamień wodny z XVII wieku znaleziony w gdańskim Żurawiu

Ważnym elementem tego wydarzenia było zaprezentowanie specjalnego znaleziska. Podczas prac remontowych odnaleziono kamień wodny z XVII wieku.

Co istotne, z zebranych dotychczas informacji wynika, że taki artefakt może być jedynym w Polsce z tego okresu.

- Na kamieniu widnieje data 1651, co oznacza, że dotyczy on powodzi właśnie z tego roku. Z naszych dotychczasowych ustaleń wynika, że na ziemiach polskich nie ma innych wodowskazów z lat 1650-1651, zatem obiekt z Żurawia może być jedynym w Polsce kamieniem wysokiej wody z tego okresu – wyjaśnia Jadwiga Klim z Działu Historii Żeglugi Śródlądowej NMM.

Unikatowość gdańskiego wodowskazu sprawia, że jego wartość historyczna zdecydowanie wzrasta. Wprawdzie znane są kamienie wodne z terenu Żuław, jednak ich występowanie jest niezwykle rzadkie.

- Przed wojną w Polsce istniało, aż osiem takich znaków z różnych okresów, ale duża część w wyniku działań wojennych została zniszczona – mówił doc. dr inż. Andrzej Januszajtis

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firmy Deko-Bau (wykonawca inwestycji) pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego oraz doc. dr inż. Andrzej Januszajtis, znawca i propagator historii Gdańska.

Powstaje nowa wystawa w Żurawiu w Gdańsku

Znaleziony kamień wodny zostanie wkomponowany w przygotowywaną wystawę. Oprócz nowo znalezionego eksponatu zwiedzający będą mieli możliwość zobaczyć, jak wyglądał Gdańsk w XVII wieku.

Część merytoryczna została zaprojektowana w formie filmowej. A naszym przewodnikiem po wystawie będzie kupiec Hans Kross. Przedstawi historię gdańskiej stoczni, pokaże, jak wyglądał wówczas port oraz uzmysłowi, jak w tamtych czasach żyli zwykli gdańszczanie.

Nie zabraknie też nowoczesnych elementów jak panele dotykowe, hologramy czy elektroniczne diagramy.

- Różnorodność tematyczna i narracyjna dotychczasowych projektów firmy pozwala nam spoglądać z dużym optymizmem na wykonanie przyszłej wystawy stałej w Żurawiu – mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM.

– Koncept ekspozycji, opracowany wcześniej przez Projekt 007, zakłada płynne współgranie tradycyjnych środków wyrazu z nowoczesnymi multimediami. – dodaje dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych. - Stawiamy przed wykonawcą duże wyzwanie, gdyż ekspozycja w Żurawiu, obok swojego bogactwa scenograficznego i treści, będzie musiała powstać w ściśle określonym czasie.

W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku podpisano umowę z wykonawcą wystawy w Żurawiu. Podczas prac odnaleziono wyjątkowy kamień wodny z XVII wieku
W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku podpisano umowę z wykonawcą wystawy w Żurawiu. Podczas prac odnaleziono wyjątkowy kamień wodny z XVII wieku Jakub Steinborn

Prace konserwatorskie mają zakończyć się wiosną 2024 roku, wtedy też gotowa będzie wystawa dla zwiedzających. Cała inwestycja kosztuje 18 milionów złotych, z czego 13 milionów pochodzi z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii (fundusze EOG), a ponad 2 miliony ze środków MKiDN. Pozostała kwota to wkład własny Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl