Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wyjątkowy spektakl słowno-muzyczny w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Krzysztof Dunaj
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wyjątkowy spektakl słowno-muzyczny w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wyjątkowy spektakl słowno-muzyczny w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Przemyslaw Swiderski
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca. W związku z tym w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się koncert pt. "Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy”". Utwory odśpiewał Jakub Kornacki w autorskim akompaniamencie gitarowym Mateusza Otczyka. Dopełnieniem występu była wizualizacja artystyczna przygotowana przez Mateusza Pudlisa oraz Ewę Bogucką-Pudlis. Gości uroczyście przywitał zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej ds. Naukowych, dr Marek Szymaniak.

Koncert w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy”

- Ten wyjątkowy dzień obchodzimy już od 13 lat. Narodowy Dzień Pamięci o "Żołnierzach Wyklętych”. Dzień pamięci o wszystkich tych przedstawicielach polskiej konspiracji niepodległościowej, którzy w latach 1944 - 1945 roku podejmowali decyzję o niezaprzestaniu walki, ale o jej kontynuowaniu - powiedział przed rozpoczęciem spektaklu zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej ds. Naukowych, dr Marek Szymaniak. [...] - Państwa tak liczna obecność tutaj w Muzeum II Wojny Światowej jest dla mnie niezwykle budująca, bo świadczy, że jednoczymy się wokół idei wspólnego budowania społeczeństwa obywatelskiego, dla którego bardzo ważne są idee patriotyczne, narodowe.

Marek Szymaniak dodał, że patrząc na uczestników wydarzenia, widzi przed sobą osoby, które są przejęte chęcią oddania czci, hołdu tym wszystkim niepodległościowcom.

Koncert składał się z utworów wojennych i partyzanckich, które zanotował w notesie żołnierz i dowódca szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK, Olgierd Christy. To on prowadził w 1946 roku zapiski w trakcie walk w województwie pomorskim. Większość tekstów to piosenki żołnierskie i wojskowe powstałe w latach 1942–1944. 0Utwory, które zostały odśpiewane, to m.in. "Czerwone maki na Monte Cassino" oraz "Pocałunek". Notes, na którym osnuto koncert, jest szczególnym eksponatem wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

"Dziennik Bałtycki" objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - historia

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

- „Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Termin ten obejmuje niejednorodną grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe. W propagandzie Polski Ludowej „Żołnierze Wyklęci” byli określani mianem „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Himars
pracownik centrali IPN dr Paweł Rokicki wykazał, że „Łupaszka” był zbrodniarzem. Jego monografia „Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie w połowie 1944 roku i ich konsekwencje we współczesnych relacjach polsko-litewskich”, napisana zgodnie z wszelkimi kanonami naukowymi (powstała w PAN), mimo że generalnie przemilczana, powinna położyć kres mitowi Łupaszki.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl