Wynalazek opracowany przez polskich specjalistów. Urządzenie, które utrzyma umysł seniora w formie

NG
Wynalazek polskich specjalistów.
Wynalazek polskich specjalistów. YakobchukOlena/Getty Images
Jakość życia z wiekiem spada. Demencja dotyka coraz większej części populacji. Polscy wynalazcy postanowili poprawić jakość życia seniorom. Stworzyli opaskę do ćwiczenia funkcji poznawczych osób starszych. O urządzeniu opowiadają w rozmowie z Onetem.

Grupa specjalistów z Polski (w obszarach IT, elektroniki, psychologii i medycyny) stworzyła opaskę do poprawy funkcji poznawczych dla osób powyżej 65. roku życia. Opaska jest bezprzewodowa i mierzy aktywność mózgu podczas treningu, który ma stymulować koncentrację uwagi.

Anna Werońska, pomysłodawczyni NeuroPlay, w rozmowie z Onetem mówi:

Oczywiście pomysł nie pojawił się nagle i był wypadkową kilku elementów, tj. wcześniejszego doświadczenia naszego zespołu lekarzy, psychologów czy programistów, ale też tego, że udało nam się pozyskać grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Realizowaliśmy prace w partnerstwie z trzema jednostkami naukowymi: Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Dr hab. Monika Wiłkość-Dębczyńska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w rozmowie z Onetem tłumaczy, czym jest neurofeedback:

Trening neurofeedback, wykorzystując mechanizm biologicznego sprzężenia zwrotnego i dostarczając trenującemu w czasie rzeczywistym informacji zwrotnych na temat jego m.in. aktywności bioelektrycznej mózgu, rozwija zdolność samoregulacji w zakresie tej aktywności. Dzięki temu uczestnik treningu uczy się osiągać stan sprzyjający wysokiej efektywności poznawczej, np. w zakresie uwagi czy pamięci. Zastosowanie mechanizmu biologicznego sprzężenia zwrotnego może wpłynąć na zwiększenie skuteczności treningu funkcji kognitywnych, poprzez oddziaływanie na częstotliwość fal mózgowych czy perfuzję krwi w płatach czołowych.

Anna Werońska tłumaczy sposób działania urządzenia:

Opaska jest bezprzewodowa. Podczas treningu zadaniem osoby ćwiczącej jest granie w gry, które stymulują koncentrację uwagi. W dużym uproszczeniu, jeśli aktywność mózgu jest w tzw. optimum, grający osiąga sukcesy w grze. Urządzenie automatycznie prowadzi pacjenta z treningu na trening i dostosowuje odpowiednio stopień trudności gry. Jednocześnie jest proste w obsłudze, w pełni zautomatyzowane, czyli nie wymaga obecności przeszkolonego personelu i można z niego korzystać w dowolnym miejscu.

dodaje:

Jeden trening to 25-30 minut. Tyle trwa jedna gra, stworzyliśmy ich kilka o różnej tematyce. W czasie badań klinicznych ćwiczymy z pacjentami trzy razy w tygodniu, i można założyć, że to minimalna częstotliwość, która może przynieść wymierne rezultaty.

Planowe wejście urządzenia na rynek powinno odbyć się za 12 miesięcy. Najpierw w Polsce, a następnie za granicą.

Źródło: Onet.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl