Wyniki rekrutacji na studia 2018 w Krakowie: UJ
Uniwersytet Jagielloński w piątek 13 lipca opublikuje pierwsze listy maturzystów, którym udało się zdobyć indeksy na wymarzonych kierunkach studiów I stopnia i jednolitych magisterskich. W tegorocznej rekrutacji wzięło udział ponad 31 tys. osób zainteresowanych kontynuowaniem edukacji na najstarszej polskiej uczelni.
W czołówce najpopularniejszych kierunków oferowanych przez UJ nie ma niespodzianek. Tradycyjnie najwięcej chętnych złożyło swoje podanie na prawo. Uczelnia przygotowała dla przyszłych specjalistów w tej dziedzinie 450 miejsc, zgłosiło się blisko 1,9 tys. osób. Na medycynie od października kształcenie będzie mogło rozpocząć 240 z 1379 zainteresowanych kandydatów, a na psychologii: 120 z 1230 chętnych maturzystów.
W tym roku najtrudniejsze zadanie mieli jednak absolwenci liceów i techników zainteresowani studiowaniem na UJ japonistyki. Żeby otrzymać indeks każdy z nich musiał pokonać 12 innych kandydatów. 11 osób rywalizowało o jedno miejsce na ekonomii i filologii szwedzkiej. Wyjątkowo trudno było także dostać się na oblegany kierunek lekarsko-dentystyczny, weterynarię, zarządzanie kulturą i mediami czy filologię angielską, gdzie o każdy indeks starało się ok. 10 osób.
Wyniki rekrutacji na studia 2018 w Krakowie: Politechnika Krakowska
Politechnika Krakowska przyjęła od maturzystów blisko 7,8 tys. podań. – Największym hitem, podobnie jak w poprzednich latach, okazała się informatyka – mówi nam Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka prasowa PK. Jej uczelnia w swojej ofercie ma studia dla specjalistów IT, prowadzone przez trzy różne wydziały.
W przypadku każdego z nich liczba chętnych zdecydowanie przekroczyła wyznaczone limity. – Na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej oraz Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki, o jedno miejsce ubiegało się ponad 8 kandydatów, a na Wydziale Mechanicznym 7 osób – wylicza Małgorzata Syrda-Śliwa.
TOP 10 najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Jagiel...
Na kierunki z zakresu technologii informacyjnych wyjątkowo chętnie stawiali także maturzyści starający się o przyjęcie na Akademię Górniczo-Hutniczą. Największa małopolska uczelnia techniczna prowadzi rekrutację w cotygodniowych cyklach. Potrwa ona do 19 września albo do wyczerpania miejsc.
Co siedem dni kolejni kandydaci są informowani, czy zostali przyjęci, czy też będą brani pod uwagę dopiero w kolejnym cyklu. W ramach pierwszego naboru najwięcej konkurentów musieli pokonać przyszli studenci informatyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (blisko 8 osób na miejsce) oraz informatyki i ekonometrii na Wydziale Zarządzania (7 osób na miejsce). W zestawieniu dziesięciu najczęściej wybieranych kierunków te związane z IT zajęły w sumie aż siedem miejsc.
Zdaniem ekspertów moda na informatyków nie może dziwić. – Młodzi ludzie wybierają takie kierunki przede wszystkim ze względu na perspektywę wysokich zarobków i dużą liczbę ofert pracy. Większość z nich znajduje zatrudnienie jeszcze przed zakończeniem studiów, a programista z 2-3 letnim doświadczeniem może już liczyć na pensję w wysokości ok. 10 tys. zł netto – wskazuje Piotr Pokorny z Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego.
– Szybki rozwój technologii gwarantuje zaś, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów nadal będzie ogromne – dodaje.
ZOBACZ KONIECZNIE: