Z danych, które opublikowała Państwowa Komisja Wyborcza wynika, że partia rządząca na pewno zdobyła większość na Podlasiu i na Podkarpaciu. W podlaskiem PiS otrzyma 16 mandatów do sejmiku, Koalicja Obywatelska dostanie 9 mandatów, a Polskie Stronnictwo Ludowe - 5 mandatów. Z kolei w województwie podkarpackim partia rządząca zdobyła rekordowe poparcie, które przełoży się na 25 mandatów. Koalicja Obywatelska zdobędzie 5 mandatów, a PSL - 3.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wyniki wyborów samorządowych w miastach i do sejmików wojewódzkich. Late / exit poll i oficjalne dane
Według najnowszych informacji, PiS zdobyło również większość w województwie łódzkim, gdzie od 12 lat rządziła koalicja PO-PSL. PiS ma otrzymać 17 mandatów, podczas gdy KO dostanie 12, a PSL - 4.
Zjednoczona Prawica może najprawdopodobniej również odtrąbić sukces w województwie świętokrzyskim. Na 30 radnych w tamtejszym sejmiku, PiS wprowadzi 16 lub 17. 9 lub 10 mandatów przypadnie PSL, dwa lub trzy dostanie KO, a jeden mandat zdobyło SLD.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Warszawie. Rada Warszawy i rady dzielnic. Kto radnym, kto burmistrzem dzielnicy?
Również województwo lubelskie padnie łupem Prawa i Sprawiedliwości. Po przeliczeniu 90 procent głosów wychodzi na to, że PiS otrzyma 18 mandatów. PSL dostanie 9 mandatów, a KO otrzyma ich 7.
Jak dowiaduje się Gazeta Wrocławska, Koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz Bezpartyjnych Samorządowców będzie od listopada rządziła Dolnym Śląskiem. Choć z Samorządowcami chce też dogadać się Koalicja Obywatelska, to oferta Prawa i Sprawiedliwości już padła. I najpewniej zostanie przyjęta. Bezpartyjni dostaną m.in. stanowisko marszałka Dolnego Śląska. Według naszych informacji będzie nim nadal Cezary Przybylski. Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w sejmiku 14 mandatów, Koalicja Obywatelska - 13, Bezpartyjni Samorządowcy - 6, komitet Rafała Dutkiewicza - 2, a SLD lub PSL - 1. Do rządzenia regionem potrzeba 19 głosów w 36-osobowych sejmiku. I - jak wskazuje matematyka - to do Bezpartyjnych Samorządów należała decyzja, czy chcą rządzić regionem z Platformą Obywatelską, czy z Prawem i Sprawiedliwością.
PiS raczej nie "weźmie" województwa śląskiego, choć tutaj - według komentatorów - sprawa pozostaje otwarta. Według najnowszych doniesień, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło na Śląsku 22 mandaty. Z kolei Koalicja Obywatelska otrzyma 20 mandatyów, dwa dostanie SLD, a jeden przypadnie PSL-owi.
WIĘCEJ:PiS przejmuje Dolny Śląsk. Kto zostanie marszałkiem? [NAZWISKA]
Niepotwierdzone są jeszcze w pełni przez PKW informacje o tym, że Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie samodzielną większość w województwie małopolskim, jednak według wstępnych danych z komisji, jest to prawdopodobne. PiS jest też na granicy przejęcia województwa mazowieckiego.
Współpraca: Malwina Gadawa
PRZECZYTAJ TEŻ: Wyniki wyborów do Sejmik Województwa Mazowieckiego. Konrad Rytel może mieć decydujący głos
POLECAMY: