Spis treści
Zbiorcze wyniki wyborów samorządowych 2024
W niedzielnych wyborach wybierano 2477 włodarzy:
- 1464 wójtów,
- 906 burmistrzów,
- 107 prezydentów miast
Łącznie w całym kraju 5469 komitetów wyborczych zarejestrowało 6729 kandydatów na te funkcje. Tylko jednego kandydata na włodarza zarejestrowano w 412 gminach.
Włodarzy wybrano w 1728 gminach i miastach.
Druga tura wyborów samorządowych
W 748 gminach i miastach odbędzie się druga tura wyborów, gdyż w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W tych gminach i miastach, ponowne głosowanie odbędzie się 21 kwietnia.
Nie wybrano włodarza w jednej gminie, w której zarejestrowano tylko jednego kandydata. Kandydat ten w wyniku głosowania nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów i w takiej sytuacji – zgodnie z Kodeksem wyborczym – wyboru wójta dokona rady gminy. Będzie to miało miejsce w gminie Wilkowice w województwie śląskim.
Druga tura wyborów odbędzie się m.in. w 60 miastach prezydenckich. Dogrywka w wyborach na prezydenta będzie potrzebna w 9 miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.
Ponadto, ponowne głosowanie odbędzie się m.in. w takich miastach, jak Bełchatów, Bielsko-Biała, Częstochowa, Elbląg, Gdynia, Gliwice, Inowrocław, Jelenia Góra, Konin, Koszalin, Ostrołęka, Piła, Przemyśl, Radom, Rybnik, Skarżysko-Kamienna, Słupsk, Suwałki, Tczew, Tychy, Wejherowo, Włocławek, czy Zamość.
Jaka była frekwencja?
- Nie osiągnęliśmy rekordów frekwencji, ale rekord ogłoszenia wyników wyborów samorządowych - stwierdził przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
Przedstawiciele PKW podkreślili, że w tym roku obwodowe komisje bardzo sprawnie pracowały, przeliczały głosy i przekazywały wyniki.
Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na wtorkowej konferencji prasowej, frekwencja w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta wyniosła 51,99 proc.
98 proc. głosów było ważnych. Nieważne głosy wiązały się najczęściej z zaznaczeniem znaku "x" dla dwóch lub więcej kandydatów.
Jeśli chodzi o wybory do Rad Dzielnic w Warszawie, pięć lat temu frekwencja wyniosła prawie 67 procent, a w tym roku było to niespełna 59 proc.
Podział mandatów w skali kraju
W skali kraju w sejmikach PiS zdobyło 239 mandatów, KO - 210, Trzecia Droga - 80, Lewica - 8, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 6, Śląscy Samorządowcy - 5, Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy" - 3, Koalicja Samorządowa OK Samorząd - 1.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: