Chorwacja od lat znajduje się w czołówce krajów, do których Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają w ramach zagranicznych pobytów. Rodacy lubią tam spędzać swoje urlopy. W tym roku jednak każdy z nas bardziej się zastanawia, czy warto opuszczać granice, z powodu pandemii koronawirusa.
Musisz to wiedzieć
Wzrost zachorowań na koronawirusa w Chorwacji
Przypomnijmy, że 1 lipca Chorwacja otworzyła granice dla turystów z Unii Europejskiej. W tym jednak kraju koronawirus nie daje za wygraną. W ostatnich dniach można wręcz było zauważyć gwałtowny wzrost zakażeń.
Do tej pory - stan na 27 lipca, godz. 10 - w kraju odnotowano ogółem 4 857 przypadków, a zmarło 136 osób.
W ciągu czterech dni - pomiędzy 23 a 27 lipca - liczba nowych przypadków wzrosła o nieco ponad 300. W tym czasie zmarło kolejnych 11 zakażonych. Nie jest to bardzo dużo, jednak jak na dość mały kraj - liczący ok. 4 mln mieszkańców - to liczba znacząca.
Według danych, które udostępniły chorwackie władze, krzywą zachorowań udało się wypłaszczać tak naprawdę już na początku maja. Pod koniec tego miesiąca i przez część czerwca w kraju nie odnotowywano nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Sytuacja pozostawała więc bardzo dobra, ale tylko do końcówki czerwca. Od tamtej pory wskaźnik znów zaczął rosnąć.
Najwięcej przypadków zakażeń wykryto w stolicy kraju - Zagrzebiu, a druga w kolejności jest żupania splitsko-dalmatyńska, czyli okolice popularnego Splitu i Makarskej.
O czym należy pamiętać? Jakie obostrzenia obowiązują w Chorwacji?
Podczas przekraczania granicy należy wypełnić odpowiedni formularz. Tu m.in. podajemy cel wyjazdu. Aby przyspieszyć odprawy graniczną można też wspomniany dokument wypełnić w formie elektronicznej, w TYM miejscu.
Warto wspomnieć, że Chorwacja zniosła obowiązkową kwarantannę dla osób wjeżdżających na teren kraju. Muszą jednak one przestrzegać zaleceń, które znajdują się w specjalnej broszurze, za którą odpowiada Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego. Nie musimy także - w trakcie przekraczania granicy - okazywać wyniku testu na koronawirusa.
Zobacz koniecznie
Kwarantanna jest wymagana tylko w przypadku wjazdu do Chorwacji z terytorium Bośni i Hercegowiny, Kosowa i Macedonii Północnej. Samoizolacja nie jest wymagana w przypadku przejazdu tranzytem przez wyżej wymienione kraje.
Od 15 lipca rząd Chorwacji poszerzył katalog miejsc, w których trzeba zasłaniać usta i nos. Gdzie musimy nosić maseczki ochronne? Na wspomnianej liście są:
- obiekty handlowe,
- instytucje medyczne,
- środki transportu publicznego (w tym m.in. promy i taksówki)
- instytucje prowadzące bezpośrednią obsługę klienta, np. poczty, banki, kantory, dworce
- punkty usługowe (np. fryzjer) oraz obiekty gastronomiczne - personel (goście nie muszą wówczas zasłaniać twarzy).
Ambasada RP w Zagrzebiu na swojej stronie internetowej poinformowała ponadto, że "od 10 lipca 2020 obowiązuje także zakaz wpływania wycieczkowców do chorwackich portów".
Bądź na bieżąco i obserwuj
