Spis treści
Pies - przyjaciel człowieka
Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez psiego przyjaciela. Nic w tym dziwnego, gdyż te mniejsze i większe stworzenia potrafią być najwierniejszymi kompanami ludzi.
Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy pies jest radosnym, pełnym werwy, nieustraszonym zwierzęciem. Tak naprawdę większość psów zmaga się z jakimiś problemami, które stają się zmartwieniem i niekiedy także utrapieniem właścicieli.
Często bywa tak, że gdy nasz poprzedni pies był "do rany przyłóż" i nie sprawiał większych kłopotów, nie bierzemy pod uwagę, że ten nowy, który przybędzie pod nasz dach, będzie inny. To wielki mit, który prowadzi do zawodu wielu psich właścicieli.

Jaki będzie nasz pies?
Decydując się na psa - czy to będzie szczeniak z hodowli, czy też pies adoptowany ze schroniska - musimy brać pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze tego, jak będzie się on zachowywał, ponieważ nic o nim jeszcze nie wiemy.
Ważne jest, by od początku budować dobrą relację z psem i dawać mu do zrozumienia, że może na nas liczyć. To człowiek staje się wtedy jego przewodnikiem i warto mu to zakomunikować.
Ile psów, tyle różnych przypadków ich trudnych zachowań, nawet jeśli są to typowe problemy behawioralne. Dlatego też trudno dać jedną receptę na to, jak sobie z nimi radzić. Często wymagają one dłuższej obserwacji i znalezienia głównej przyczyny, czemu akurat takie zachowanie występuje u naszego pupila - a tych może być naprawdę wiele.
Najczęstsze problemy
Estera Sawicka to behawiorystka, która pod lupę bierze różne zachowania psów. Swoją pracę z nimi oraz postępy dokumentuje na swoim profilu Instagram. Nie brakuje tam także relacji z jej codzienności jako "psiej mamy"- sama jest właścicielką młodego charta angielskiego, Musa.
Zapytana o to, z jakimi problemami najczęściej zmagają się właściciele psów, opowiedziała o trzech głównych:
Lęk separacyjny
Agresja wobec innych psów czy ludzi
Ciągnięcie na smyczy
Lęk separacyjny
Lęk separacyjny u psów to zespół zachowań, które charakteryzują się nadmiernym niepokojem, podczas gdy zwierzę zostaje samo czy też jest w oddzieleniu od bliskich mu osób. W konsekwencji u czworonoga obserwuje się różnego rodzaju reakcje lękowe.
Mogą to być np.:
szczekanie i wycie
niszczenie przedmiotów w domu
wygryzanie sierści, samookaleczanie się
powtarzanie czynności na tle nerwowym, np. krążenie w kółko za własnym ogonem
Praca nad lękiem separacyjnym wymaga stworzenia całego systemu, w którym pies będzie stopniowo przyzwyczajany do samotności. Składa się na to powoli wydłużany czas wyjść, ale także stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla psa. Taka praca jest stosunkowo żmudnym zajęciem i z reguły najlepiej podejmować się jej pod okiem doświadczonego behawiorysty - podkreśla behawiorystka.
Szczekanie i agresja wobec innych psów lub ludzi
Ten trudny problem, jakim jest agresja u psa, uniemożliwia wiele aktywności, których ten potrzebuje. To nie tylko kłopoty na spacerach, gdy mijamy się z innymi psami, ale także np. gdy do domu ma przyjść ktoś obcy dla psa. Choć to nie do końca oczywiste, behawiorystka wyjaśnia:
jest to zwykle problem na tle lękowym. Na początku warto znaleźć przyczynę takich zachowań. Może to być konsekwencja traumatycznych przeżyć, niewłaściwej socjalizacji, chorób i wielu innych rzeczy, którym warto się przyjrzeć. Lękliwość może objawiać się szczekaniem i warczeniem, ale również ucieczką. Zależnie od powodu danego zachowania dobiera się strategię działania, głównie jednak opiera się to na zrozumieniu komunikatów wysyłanych przez psa.
Ciągnięcie na smyczy
Ciągnięcie na smyczy w trakcie spacerów to bardzo częsty problem, którego przyczyny należy wnikliwie zbadać. Może być ich bardzo wiele, m.in.:
ekscytacja, np. z powodu wyjścia na spacer
frustracja
lęk
brak odpowiedniej ilości ruchu w ciągu dnia
reakcja na konkretny bodziec, np. gdy pies wystraszy się jakiegoś dźwięku, przedmiotu, cienia itd.
Z punktu widzenia behawiorysty, nie wystarczy oduczyć psa ciągnięcia na spacerach. Trzeba sięgnąć nieco głębiej i poszukać, czemu się to dzieje.
Dopiero rozumiejąc przyczynę, jesteśmy w stanie dobrać konkretną strategię działania do indywidualnego przypadku jakim jest każdy pies - odpowiada Estera Sawicka.
Porady od specjalistów dla każdego właściciela
Z pomocą przychodzą także ciekawe i pomocne konta w mediach społecznościowych. Jednym z nich jest poradnikowy TikTok prowadzony przez trenera psów Krzysztofa Tatara, na którym dowiedzieć można się ogólnych, lecz pomocnych informacji o różnych sytuacjach z psiego życia.
O psiej komunikacji i sygnałach, jakie pupile do nas wysyłają, można dowiedzieć się więcej po odwiedzeniu profilu TikTok @psiehulanki, który prowadzony jest przez psią behawiorystkę.