Adopcja zwierząt. Porzucone psy i koty oraz przepełnione schroniska -smutne oblicze wakacji. Jak pomóc?

Amelia Andryszczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wakacje to wspaniały czas dla człowieka, ale dla naszych czworonożnych przyjaciół może okazać się koszmarem. Wyjazd na urlop może wiązać się z porzucaniem zwierząt, które nagle, dla niektórych właścicieli, stają się problemem. Schroniska są przepełnione, a skrzywdzone psy i koty szukają nowego odpowiedzialnego domu.

Spis treści

Upały w schroniskach

Schroniska w Polsce są przepełnione i apelują o wsparcie. Nie chodzi tylko o adopcję zwierząt, ale również o zgłaszanie się do wolontariatu, co wiąże się m.in. z wyprowadzaniem psów na spacery. Do schronisk można również przekazywać karmę i akcesoria dla zwierząt.

Pracownicy schronisk nie ukrywają, że psy przebywające w boksach bardzo źle znoszą upały, a pracownicy i wolontariusze stale muszą dbać o schładzanie powierzchni, na której te mieszkają.

Schronisko na Paluchu dba o podopiecznych

Warszawskie Schronisko na Paluchu obecnie pod swoją opieką ma 848 zwierząt, a codziennie przybywają kolejne. Informacje o wszystkich - tych gotowych do adopcji czy tych będących na kwarantannie - można znaleźć na stronie schroniska. Na bieżąco aktualizowane są również profile na Facebooku i Instagramie, gdzie można podejrzeć psy i koty czekające na dom.

Chętni, by zostać wolontariuszem Palucha, mogą znaleźć wszystkie informacje pod linkiem.

Problemy w Schronisku Ostrów

O problemach w Międzygminnym Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim informuje jego koordynator pracy, Monika Owczarek:

Największym problemem jest przepełnienie. Brak świadomości ludzi o sterylizacji czy kastracji potęguje bezdomność, co jest największą zmorą, myślę każdego schroniska, nie tylko naszego. Trafiają do nas psiaki z ogromnymi problemami behawioralnymi, co w następstwie utrudnia nam ich adopcję.

źródło: Facebook/InfromatorGminyOstrówWielkopolski

Schronisko Ostrów pokazuje swoich podopiecznych, gotowych do adopcji, na profilu Facebook, a wszelkie dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej.

Odpowiedzialna adopcja to podstawa

Marzenie o posiadaniu zwierzaka oraz gotowość do poświęcenia mu czasu i uwagi to nie wszystko, co wystarczy, by zostać właścicielem czworonoga. Pies, który otrzymał nowy dom, nigdy nie powinien trafić ponownie na bruk czy do schroniskowego boksu. Adopcja powinna być przemyślana pod każdym kątem. Decydując się na podarowanie zwierzęciu domu, należy liczyć się z tym, że będzie to dla niego zupełnie nowe doświadczenie, które początkowo wywołać może u niego stres, lęk i niepewność.

Raport o zwierzętach w schroniskach w Polsce

W ciągu całego roku do schronisk trafiają tysiące psów i kotów, a w okresie wakacji liczba ta wzrasta.

Według raportu Głównego Lekarza Weterynarii z 2022 r. z wizytacji w polskich schroniskach wynika, że liczba psów i kotów przebywających w schroniskach wzrosła w porównaniu do 2021 r. Raportów z ubiegłego i obecnego roku jeszcze nie odnotowano. Czy możemy spodziewać się poprawy?

Wykres ukazuje liczbę psów i kotów przebywających w schroniskach w Polsce w 2022r.
Wykres ukazuje liczbę psów i kotów przebywających w schroniskach w Polsce w 2022r.
Główny Inspektorat Weterynarii/www.wetgiw.gov.pl

Znalezienie porzuconego zwierzęcia. Co zrobić?

  1. Zgłoszenie do Straży Miejskiej

  2. Zgłoszenie na numer alarmowy 112

  3. Powiadomienie najbliższego schroniska

  4. Aplikacja Animal Helper

Animal Helper to nowość, która ma przyspieszyć reakcję na zgłaszane problemy w przypadku zwierząt. Na ten moment działa ona jedynie w niektórych województwach, ale wciąż jest ulepszana.

Zgłoszenia można wysyłać w wersji webowej, a także przez aplikację dostępną na Androida oraz IOS.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl