Spis treści
- Rośnie zainteresowanie zabytkowymi nieruchomościami. Trzeba jednak spełnić wile warunków
- Sprawdźmy, czy budynek faktycznie jest zabytkiem
- Nie chodzi tylko o wiek nieruchomości
- Skontaktuj się z konserwatorem zabytków
- Pora złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Jakie dokumenty będą potrzebne?
- Czas na rozpoczęcie budowy. Nie można czekać zbyt długo
Obecnie w Polsce mamy niemal 80 tysięcy zabytkowych nieruchomości (dane Narodowego Instytutu Dziedzictwa). Wśród nich są dawne dworki czy kamienice. To obiekty, które znakomicie nadają się na przystosowanie inwestycyjne i przekształcenie ich w stylowe pensjonaty, restauracje czy innego typu lokale usługowe.
Rośnie zainteresowanie zabytkowymi nieruchomościami. Trzeba jednak spełnić wile warunków
Nic dziwnego, że zainteresowanie ich kupnem wśród inwestorów wciąż rośnie. Wśród kupujących są też prywatni nabywcy, którzy marzą o wyremontowaniu np. starego domu, w którym sami mogliby zamieszkać.
Obojętnie, czy chodzi o zakup komercyjny, czy na własny użytek, należy wiedzieć, że z kupnem zabytku wiąże szereg formalności, których należy dopełnić, zanim wejdziemy w jego posiadanie i będziemy mogli wykonać choćby najdrobniejszą ingerencję w budowlę.
W tym kontekście dla niektórych kupujących zaskakujący może być fakt, że… nie każdy stary budynek jest zabytkiem i może się okazać, że 200-letni zajazd nie będzie wcale trudniej kupić i wyremontować niż zwykłe mieszkanie. A więc jak zbadać stan prawny danej nieruchomości i to, czy faktycznie mamy do czynienia z zabytkiem? Czym są pozwolenia konserwatorskie, a czym pozwolenia na budowę? Jak i gdzie złożyć stosowne wnioski? Na jakie trudności możemy napotkać?
Co zatem zrobić, żeby uzyskać niezbędne pozwolenia i rozpocząć rewitalizację zabytkowego obiektu?
Sprawdźmy, czy budynek faktycznie jest zabytkiem
Na samym początku trzeba ustalić, czy interesująca nas nieruchomość w świetle prawa na pewno jest zabytkiem.
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą, zabytkiem jest nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły będące działaniem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Dokumentacje rejestrowe zabytków są gromadzone w trzech osobnych zbiorach, analogicznych do trzech ksiąg rejestrowych:
- dla zabytków nieruchomych
- dla zabytków ruchomych
- dla zabytków archeologicznych
Gdzie więc znaleźć księgi rejestrowe dla nieruchomości, czyli zabytków ze zbioru „A”? Informacji w pierwszej kolejności trzeba szukać na stronie odpowiedniego dla danego regionu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (WKZ), którym kieruje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków (WUOZ). Tam, w wolnym dostępnie, w podziale na powiaty, znajdziemy tabele ze wszystkimi obiektami uznanymi za lokalne zabytki. Na listach można sprawdzić ich adres, czas powstania, a także datę wpisania do rejestru.