Najdłuższe zaćmienie Księżyca. Kiedy?
Nadchodzące wakacje to gratka nie tylko dla uczniów studentów, nauczycieli i wszystkich którzy mają zaplanowany urlop. Dlaczego? Bo już w piątek, 27 lipca o godzinie 21.30 będziemy świadkami niesamowitego zjawiska astronomicznego, jakim jest zaćmienie Księżyca. Jak wynika z obliczeń jest to najdłuższe zaćmienie od 100 lat, bowiem ma trwać 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Tego nie można przegapić, bowiem następne takie wydarzenie przewiduje się na 2123 rok.
Dlaczego warto zobaczyć zaćmienie Księżyca w lipcu?
Kolejne zaćmienie Księżyca w takim systemie odbędzie się dopiero za 105 lat, a zatem dla sporej grupy ludzi będzie to jedyna taka okazja w życiu! Dodatkowym atutem, aby zobaczyć nadchodzące zaćmienie jest fakt, że Księżyc znajdzie się wówczas w apogeum, czyli będzie najbardziej oddalony od Ziemi. Jest to o tyle ważne, że w takiej konfiguracji stanie się dla nas najmniejszy i dłużej będzie znajdować się w cieniu planety.
Pełne zaćmienie Księżyca to początek atrakcji
Pełne zaćmienie księżyca zostanie osiągnięte w piątek, 27 lipca około godziny 23.13. Ale pamiętajcie, że zaraz po tym niezwykłym zjawisku czeka nas kolejne! Chodzi o etap schodzenia z tarczy księżyca cienia Ziemi. Układ Księżyca, Ziemi i Słońca w jednej linii jest niezwykle rzadkim zjawiskiem i to kolejny powód, dlaczego warto je zobaczyć!
Czym jest zaćmienie Księżyca?
Zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem astronomicznym, które tworzy się w momencie, gdy Ziemia znajduje się w położeniu pomiędzy Słońcem Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi.

A – Słońce
B – Ziemia
C – Księżyc
D – stożek półcienia
E – stożek cienia całkowitego Messer Wolnad/na licencji Wikimedia Commons
Zaćmienie Księżyca może trwać bardzo długo
Czas trwania zaćmienia Księżyca jest różny. To które będzie miało miejsce 27 lipca będzie jednym z najdłuższych. Szacuje się, że zaćmienie trwać może nawet 1 godzinę i 47 minut. Przypomnijmy, że te lipcowe potrwa 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund.
Zaćmienie Księżyca vs zaćmienie Słońca
Ludzie często błędnie szacują, że zjawisko zaćmienia Księżyca jest częstsze niż zaćmienie Słońca. Nic bardziej mylnego. Wyobraźcie sobie, że na przestrzeni 365 dni może dojść od dwóch do nawet pięciu zaćmień Słońca przy maksymalnie trzech zaćmieniach Księżyca. Bywa też tak, że w ciągu roku proces ten może w ogóle nie wystąpić. Błędne wyobrażenie o częstotliwości występowania obu tych zjawisk ma również fakt, że
zaćmienie Księżyca jest łatwiejsze do zaobserwowania, bowiem w tym przypadku Księżyc musi znajduje się nad horyzontem. W przypadku Słońca zjawisko to jest widoczne tylko w pasie węższym od 300 km dla zaćmień całkowitych.Zaćmienie Księżyca co warto przygotować
Jeśli już teraz myślicie o przygotowaniu się do zaćmienia Księżyca, warto zaopatrzyć się w lornetkę, aparat fotograficzne (najlepiej z teleobiektywem) czy nawet teleskop. W przypadku teleskopu wcale nie musicie wydawać ogromnych pieniędzy. Owszem, optyka jest droga, ale dobrej jakości teleskop można już kupić za około 500 złotych. Wrażenia, jakich przy tym doświadczycie na pewno długo nie zapomnicie!
POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:
[polecany]5730522[/polecany]
[polecany]11238680[/polecany]