Akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej co roku organizowana jest wspólnie z sekcją dydaktyki Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Na terenie zoo prezentowane są wyroby z całego świata wykonane z gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, a przywożone przez turystów do kraju.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA ZAKAZANYCH PAMIĄTEK
Wśród nich są m.in. szal z rysia kanadyjskiego, kapelusz skórzany z dodatkami ze skóry i zębów krokodyla, spreparowana głowa aligatora, skóra aligatora missisipijskiego, spreparowana skorupa żółwia, fragmenty rafy koralowej i nalewka z Wietnamu z zatopionym w niej zaskrońcem indyjskim. Jak się okazuje, Polacy zabierają nawet żywe zwierzęta, takie jak skorpiony, jaszczurki czy pająki ptaszniki z Meksyku.
- Okazy zostały przywiezione do naszego kraju z naruszeniem obowiązujących przepisów. Ujawniono je w bagażach turystów lub w przesyłkach pocztowych, a następnie zatrzymano na lotniskach - mówi Grażyna Kmiecik, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.
- Stanowią własność skarbu państwa, dlatego możemy je prezentować i przestrzegać, aby nie kupować takich zakazanych pamiątek na bazarach. Przywóz jest możliwy, ale trzeba mieć na to odpowiednie dokumenty. W innym wypadku to przestępstwo - dodaje.
Dla ludzi ekspozycja co roku prezentowana w zoo, to czasem jedyna okazja, aby dotknąć niedźwiedzia czy koralowców. Funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego wyposażają w wiedzę na temat zakazanych pamiątek, w tym podpowiadają jakich formalności należy dopełnić, aby przywieźć do kraju pamiątkę, jak wymienione wyżej.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień