Zakończyła się ekspresowa wycinka drzewostanu pod przekop Mierzei Wiślanej. Pracowano nieprzerwanie dzień i noc [zdjęcia, wideo]

Agata Gołąbek
Zakończyła się wycinka drzew na Mierzei Wiślanej. - Wszystkie drzewa, które miały być wycięte, zostały wycięte - poinformował w środę rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Jerzy Krefft.

W środę 20 lutego zakończyła się wycinka drzewostanu w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Przy wycince pracowało dziesięć osób oraz trzy harvestery.

Na miejsce prac przyjechał dziś wojewoda pomorski Dariusz Drelich, a także dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiej Obajtek. Pojawił się także dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Pietrzkowski oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg Mariusz Potoczny.

- Dzisiaj o godzinie 9 zakończyliśmy prace związane z wycinką drzewostanu pod przekop Mierzei Wiślanej. Prace trwały pięć dni, a na miejscu działały trzy maszyny wielooperacyjne - poinformował dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiej Obajtek. Mężczyzna dodał także, że podczas prac wycięto około 10 tys. drzew, rosnących na 25 hektarach Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana.

Czytaj więcej na temat

- Znajdujemy się w najwyżej położonym miejscu po wyciętym drzewostanie. Wybraliśmy to miejsce po to, by zobrazować skalę [prowadzonych prac - przypis red.], która nie jest tak dramatyczna, jak było to negatywnie przedstawiane. Chcieliśmy także pokazać, jaki typ drzewostanu tu jest, czyli drzewa mające około 70 lat - dodał Bartłomiej Obajtek.

- Dzisiaj mamy taki dzień, w którym chyba po raz pierwszy będziemy mogli stanąć w jednym miejscu i zobaczyć Zalew Wiślany i Zatokę Gdańską. I to jest miejsce, w którym będzie brama, będzie otwarcie Elbląga, ale nie tylko Elbląga jako portu, ale również całego regionu - mówił wojewoda pomorski Dariusz Drelich. - Trudno sobie wyobrazić, aby funkcjonował port, niemające dostępu do morza. To jest realizacja ustawy podjętej przez Sejm RP. Wojewoda wyraził także nadzieję, że dzięki sprawnej realizacji prac, wyznaczony na 2022 rok termin zakończenia tej inwestycji nie będzie zagrożony.

- Jako inwestor mam przyjemność uczestniczyć w tym etapie prac przygotowawczych i zapewnić, że nie jest to koniec prac, związanych z przygotowaniem inwestycji wykonania kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - mówił dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Pietrzkowski. Dyrektor podziękował również wojewodzie za nadanie rygoru pracom natychmiastowej wykonalności.

- W pięć dni udało nam się wykonać całą wycinkę i bezpiecznie doprowadzić do jej końca - powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg Mariusz Potoczny. - Prace związane z wycinką z drzew są pracami bardzo niebezpiecznymi. Są to prace wykonywane przez maszyny wielooperacyjne, w związku z tym teren musiał być niepożądanymi osobami, które mogły narazić swoje lub zdrowie wchodząc na ten teren. Nadleśniczy dodał również, że od jutra (czwartek 21 lutego) prowadzone będą prace porządkujące teren.

Drewno po wycince ma zostać uprzątnięte do końca lutego. Do końca marca ma natomiast potrwać sprzątanie gałęzi. Nadal obowiązuje również zakaz wstępu na miejsce wycinki drzew. Na miejscu patrolują także służby oraz firma ochroniarska Ekotrade.

Więcej zdjęć

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
W dniu 21.02.2019 o 18:12, Gość napisał:

Co tak żydom z PIS się śpieszy?Elbląg -port ma być oddany ukrom do handlu-geszeftu   Niedawno zarząd portu wynajął jeden z terminali prywatnej firmie logistycznej z Gdańska, zajmującej się dostarczaniem i przeładunkiem towarów w porcie. Dwie kolejne firmy są zainteresowane importowaniem przez Elbląg rosyjskiego węgla i eksportem zboża. Jak podkreśla dyrektor Kołtoński, w tym drugim przypadku mowa jest nie tylko o zbożu z Polski, ale również z Ukrainy i Białorusi, które posiadają jego nadwyżkę.   

Żyjemy w czasach wolnego rynku, każdy kogo stać może sobie wynająć terminal przeładunkowy.

Ciekawy jest tylko ten handelek, Białoruś i Ukraina bezpośrednio graniczą z Rosją, rozumiem że się pewnie nie dogadują, więc biorą sobie pośrednika, co ciekawe 500 km dalej i będzie opychał ich towary pewnie jako Polskie, chyba że Polska też dostanie jakieś embargo to znajdą sobie jakieś inne pochodzenie.

s
sexmalwina.pl
,Szukam kochanka sex,spotkania. Moje fotki i kontakt do mnie tu: randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: malwina30 napisz do mnie lub zadzowń 708770461 i wybierz ,numer wewnętrzny 124
Będe ci stękała do telefonu i jęczała z rozkoszy czekam,
G
Gość

I wszami w szkołach niech się zaopiekują

b
bor

Teraz ekolodzy mogą się popisać zadrzewieniem jeszcze wolnych przestrzeni Mierzei Wislanej.

G
Gość
Nareszcie zrobiono porządek z kornikami.
A
AJB
Pójdą za radą Jurnego Stefana i przerzucą się na szczaw i mirabelki (na nasypie wąskotorówki) no i za fasolką PO bretońsku też się pewnie rozejrzą! :)
m
manie
co będzie z dzikami które tam żyją ?
J
Junkers
Protestujemy przeciw konkurencji dla niemieckich portów, to nieekologiczne i niepraworządne
L
Lee
Skurw...
j
jeszcze normalny
Gdyby tak pracowali w Borach Tucholskich to mielibyśmy 100% zalesienia. No ale tam pis dał dudy i nie mógł pomóc nawet brat objadka.
j
jeszcze normalny
Gdyby tak pracowali w Borach Tucholskich to mielibyśmy 100% zalesienia. No ale tam pis dał dudy i nie mógł pomóc nawet brat objadka.
N
Nie lam Konstytucji !
Marc w demokracji za poglady wsadzac nie mozna Polacy twojej propagandy nie kupia !
T
Teresa
Projektant to totalne bezguscie>szaro,smutno,surowo,przygnebiajaco. Widok z okna koszmarny.Brak zieleni nie ma na czym oka zawiesic.
x
xyz
kompletnie nietrafiona inwestycja, szkodliwa dla środowiska, dla samej Mierzei Wiślanej i jej mieszkańców, bardzo droga zachcianka małego prezesa, mam nadzieję że na jesieni inwestycja wyhamuje
M
Maryjan
A co na to twój lekarz psychiatra gazobetonie?
Wróć na i.pl Portal i.pl